Sistemi ozvučenja – otkrivamo uzrok dosadnog “pucketanja” zvučnika Leave a comment

sistemi ozvucenja

U muzici ili drugom audio sadržaju, nemoguće je uživati bez kvalitetnih zvučnika. Upravo dobar zvuk može dodatno dočarati svaku scenu, ulepšati trenutak i sprečiti da se dodatno naprežete. Ne postoji ništa prijatnije od čistog zvuka koji dopire sa vaših zvučnika. S druge strane, retko šta može toliko iznervirati kao neprijatno pucketanje i prekidanje, koje vas konstantno ometa u uživanju. Većina nas je, nažalost, iskusila ovu neprijatnost. Odmah se bacamo u potragu – odakle pucketanje dolazi? Kad shvatimo da zvuk pucektanja dolazi iz zvučnika, postavlja se novo pitanje – šta sada?

Ako ste konstatovali da pucketanje dolazi iz zvučnika, sledeći korak je da otkrijete iz kog dela zvučnika dopire. U većini slučajeva, problem se krije u konekciji. Negde između pojačala i zvučnika konekcija ne funkcioniše, što automatski dovodi do prekida signala i javljanja pucketanja. Vremenom problem može da se pogorša, a prekidi i pucketanje će trajati sve duže i javljaće se sve češće. Dodatni problem je i što prekid u konekciji može biti bilo gde na potezu pojačalo-zvučnik. Nekad je mesto prekida lakše otkriti, nekad teže, ali je lociranje problema uvek prvi korak.

Savet je da prvo proverite konekciju između pojačala i terminala na zvučniku. Ako često pomerate zvučnike ili imate kućnog ljubimca koji se ponekad mota oko kablova, konekcija može olabaviti. Pravi ste srećnik ako je problem tako jednostavan! Ukoliko ste već zvali majstora, a on je samo ponovo “uštekao” kablove, možda ćete se osećati postiđeno, ali svakako bi trebalo da budete zadovoljni što ste izbegli neke krupnije probleme. 

Ukoliko problem u konekciji nije vidljiv golim okom, možda se krije unutar zvučnika. U samom zvučniku se nalazi veći broj zalemljenih komponenti. Ako metal popusti, konekcija će da trpi. Ipak, vodite računa da zvučnik otvarate samo ako ste sigurni u svoje veštine i sposobnosti. Ukoliko zvučnik otvorite, povadite sitne delove, a posle ne možete da vratite delove niti zatvorite zvučnik – samo ste napravili dodatne probleme. S druge strane, ako ste dovoljno vešti, a među alatom držite i lemilicu – problem možete rešiti časkom.

Ukoliko ni nakon otvaranja zvučnika ne možete da ustanovite gde se krije problem, vreme ja da zvučnik odnesete majstoru ili da ga zamenite novim. Kada problem u konekciji ne može lako da se otkrije, postoji mogućnost da je reč o veoma sitnom prekidu ili da se radi o krupnijem kvaru. U oba slučaja, stručna osoba poseduje svo potrebno znanje i alate da problem ustanovi ili reši. Ipak, nekad će i sam majstor savetovati da se oprostite od starog zvučnika i potražite novi.

Ako želite da budete sigurni da pucketanje zvučnika neće prekidati vaše uživanje, najbolji savet je da investirate u kvalitetnu opremu. U našoj ponudi možete pronaći širok izbor sistema ozvučenja. Pored atenuatora, pojačala i dodatne opreme, pregledajte i ponudu zvučnika (plafonski, viseći, zidni, baštenski i samostojeći). Sve što vam je potrebno za javno i profesionalno ozvučenje, možete pronaći na jednom mestu.

Pucketanje nikada nije prijatan zvuk, sem kada dolazi od starinskog gramofona. Oprema nižeg kvaliteta uglavnom je izrađena od slabijeg materijala, pa ni konekcije nisu dovoljno jake. Već posle par korišćenja ili premeštanja, verovatno ćete primetiti prekide. Jednokratno ulaganje u kvalitetnu opremu, garantovaće vam sate uživanja u odličnom zvuku, bez iritirajućeg pucektanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *