AIoT rešenja – IoT tehnologija dostiže svoj pun potencijal!

Sigurno ste već čuli za IoT (Internet of Things) – međuumrežavanje objekata s ugrađenom elektronikom, softverom i senzorima i mogućnošću konektovanja radi razmenjivanja podataka s operaterom, proizvođačem ili između samih uređaja. Govorimo o senzorima, aparatima, monitorima i sličnim uređajima, koji imaju sposobnost da se povežu na internet, ali i da međusobno komuniciraju i razmenjuju ogromnu količinu informacija. IoT omogućava kontrolu objekata daljinski, putem postojeće mrežne infrastrukture, te se tako stvaraju šanse za integraciju fizičkog sveta i računarskih sistema. Posledica je povećanje efikasnosti, tačnosti i ekonomske koristi, uz smanjenje ljudske intervencije. Zapravo ne govorimo o novitetu jer se već više od decenije družimo s IoT uređajima i oni nam olakšavaju život, kako prilikom obavljanja svakokdnevnih obaveza, tako i u našem domu (“pametne kuće”). 

Istraživanje IDC-a (International Data Corporation) procenjuje da će se do 2025. godine povezati čak 41.6 milijardi IoT uređaja, koji će generisati preko 79.4 zetabajta (ZB) podataka. Prognozira se i stopa porasta ukupne godišnje generisane količine podataka od 28,7% u periodu od 2018. do 2025. godine. 

AIoT – sledeći korak u razvoju IoT

Kako to obično biva s modernom tehnologijom, konstatan napredak u razvoju je evidentan. Sada više ne govorimo samo o IoT rešenjima, nego i o implementaciji AI (Artificial Intelligence) tehnologije u IoT rešenja. Na taj način bi AIoT uređaji bili u stanju ne samo da se povežu i razmenjuju podatke, nego i da ih analiziraju, uče na osnovu prikupljenog materijala i donose autonomne odluke i to bez ljudske intervencije.

Unapređenje korisničkog iskustva cilj je svake kompanije u praktično svakoj industriji, i upravo tu vidimo najveći pomak kada govorimo o implementaciji AIoT rešenja. Budući da IoT generiše ogromnu količinu podataka s povezanih uređaja, rešenja naoružana AI i ML (Machine Learning) tehnologijom mogu da analiziraju prikupljene podatke, donesu smislene uvide i predlože personalizovana rešenja po pitanju potreba i želja kupaca. Na ovaj način se maksimalno pojednostavljuju složeni procesi, te se olakšava interakcija s kupcima i unapređuje kompletno korisničko iskustvo. IoT rešenja zasnovana na veštačkoj inteligenciji već se primenjuju u brojnim industrijama, a kako tehnologija bude sazrevala, primena će postati samo svestranija. Smatra se da će integracijom AI rešenja, IoT tehnologija dostići svoj pun potencijal.

Prednosti primene AIoT rešenja

Pored unapređenja korisničkog iskustva, uočavamo čitav niz prednosti implementacije AIoT rešenja.

  1. Povećanje efikasnosti

AIoT rešenja su sposobna da procesuiraju i detektuju obrasce u operativnim podacima u realnom vremenu. Takav zadatak je praktično nemoguće zadati običnom čoveku. Navedeni podaci se mogu koristiti za unapređenje uslova rada, dok je primarni cilj optimizacija procesa, povećanje efikasnosti i smanjenje operativnih troškova.

  1. Upravljanje rokovima

Neplanirani dodatni troškovi važnih resursa, posebno novca i vremena, usled nepredviđenih kvarova na opremi i mašinama, mogu se preduprediti tzv. prediktivnim održavanjem. Analizom dostupnih podataka, savremena AIoT rešenja mogu predvideti kvarove na određenim komponentama i na taj način omogućiti blagovremenu reakciju, odnosno proaktivni remont. Rokovi se ne probijaju, a problem se sanira u samom začetku.

  1. Upravljanje rizicima

Savremena tehnologija omogućava pravovremeno prepoznavanje potencijalnih rizika, što utiče na optimizaciju procesa i povećanje nivoa sigurnosti. AI tehnologija se posebno ističe prilikom predviđanja mogućih mehaničkih propusta u fabrikama.

  1. Novi proizvodi i novi načini pružanja usluga

Sposobnost obrade i izvlačenja korisnog uvida iz ogromne količine informacija, stvorila je plodno tle za razvoj tehnologija o kojima smo ranije mogli samo da maštamo: prepoznavanje glasa, prepoznavanje lica, prediktivna analiza. Zahvaljujući ubrzanom razvoju tehnologije, danas smo u mogućnosti da koristimo robote za poslove dostave ili u akcijama spašavanja, uočavamo pametna zvona na ulaznim vratima i svakodnevno komuniciramo s virtuelnim asistentima koji obavljaju zadatke na osnovu glasovnih komandi.

Primena i budućnost AIoT rešenja

Primena AIoT rešenja je moguća u brojnim sferama života: agrokultura, industrijska automatizacija, transport i logistika, maloprodaja, zdravstvo, “pametne” kuće

AI tehnologija može analizirati podatke koji dolaze od IoT senzora, te na taj način pomoći u donošenju mudrih odluka po pitanju setve, sadnje, đubrenja ili upotrebe pesticida. Primenom AIoT rešenja, važan zadatak donošenja konkretnih odluka na osnovu prikupljenih podataka prebacujemo s poljoprivrednika na mašinu i na taj način štedimo važne resurse. 

U fabrikama se AIoT rešenja mogu koristiti za napredno upravljanje rokovima i blagovremeni remont komponenti – što na kraju rezultira optimizacijom procesa, ali i produžavanjem životnog veka opreme.

Analiza podataka prikupljenih pomoću GPS trekinga može se iskoristiti za prevenciju nastanka kvarova i blagovremeni remont vozila. Podaci se mogu koristiti i za navigaciju u realnom vremenu, kako bi se smanjio trošak goriva, pratilo ponašanje vozača i uvek ispoštovali zadati rokovi. 

AIoT rešenja spašavaju ljudske živote! Daljinski monitoring pacijenta u slučaju detekcije anomalija, kao i predikcija povećanog rizika od nastanka određenih bolesti, mogući su analizom zdravstvenog kartona u elektronskoj formi. Medicinski roboti učestvuju u kompleksnim operacijama, te garantuju vrhunske rezultate uz minimalni rizik.

Analiza stanja svih sistema u domaćinstvu omogućava preventivni remont umesto hitne popravke kada kvar već nastane. AIoT rešenja omogućavaju pametnu potrošnju električne energije, uzimajući u obzir ponašanje pojedinca. Primena AIoT rešenja na nivou grada ili cele države, omogućava optimizaciju upravljanja otpadom, parking menadžmenta, kontrole saobraćaja, efikasnosti osvetljenja…

Kakva budućnost čeka AIoT?

Prema procenama, veoma svetla. Naime, vrednost AIoT tržišta 2019. godine je bila 5.1 milijardi dolara, dok se prognozira da će 2024. godine iznositi čak 16.2 milijardi dolara. Pored toga, tehnologija iz dana u dan dodatno napreduje, primenjivost rešenja se širi i deluje da su mogućnosti zaista neograničene.