Kako da znam da li će kućna internet mreža podržati sigurnosni sistem?

Instalacija bežičnih sigurnosnih sistema ima brojne prednosti. Ne moramo da razmišljamo o žicama i kablovima pa je sama ugradnja daleko jednostavnija. Selidba i transport kompletnog sistema s jedne lokacije na drugu su, samim tim, takođe olakšani. Nema bušenja rupa u zidovima i plafonima, nema žica koje su odgovorne za prenos informacija pa ni potencijalni provalnici nisu u mogućnost da onesposobe ceo sistem jednostavnim presecanjem istih. Ne smemo zanemariti ni uštedu prilikom instalacije jer ne trošimo budžet na propratne materijale nego isključivo na opremu.

Sistemi tehničke zaštite su značajno napredovali u poslednjih desetak godina. Daljinsko upravljanje sistemom dozvoljava nam pristup s bilo koje lokacije u bilo kom momentu. Jedini uslov je stabilna internet konekcija. Istina je da sve više pametnih uređaja uključujemo u svoje domaćinstvo, a njihova funkcionalnost je uslovljena upravo stabilnom konekcijom. Slaba ili preopterećena kućna mreža dovešće do prekida u radu uređaja, što u slučaju sigurnosnih sistema znači da će vaša porodica biti izložena opasnosti. Umesto žica, oslanjamo se na nevidljivu internet mrežu. Postavlja se pitanje: kako da znam da li će kućna internet mreža podržati sigurnosni sistem?

Brzina interneta

Nabaka adekvatnog sigurnosnog sistema uvek je mudra odluka. Međutim, pre nego što instalirate sistem, proverite brzinu internet konekcije i utvrdite da li vaša kućna mreža može podržati rad sistema. 

Kratak test internet brzine možete sprovesti i sami:

Test će vam pokazati download i upload brzinu. Važno je znati da brzina interneta može fluktuirati u toku dana, pa bi najbolje bilo da testirate nekoliko puta, kako biste utvrdili prosečnu brzinu. Prilikom nabavke sigurnosne opreme, imajte na umu ove brojke.

Protok interneta

Pored brzine, važna nam je i informacija o protoku interneta. Protok predstavlja količinu podataka koju vaša mreža može da pošalje ili primi. 

Na vaše zahteve u vezi protoka utiču potrebe i trenutno stanje:

  • veličina domaćinstva
  • broj povezanih uređaja
  • broj korisnika
  • namena

Postoje i posebne aplikacije koje vam mogu pomoći da utvrdite koji bi protok odgovarao konkretno vašem domaćinstvu. Međutim, ako vas pre svega zanima internet podrška za sigurnosnu opremu, najbolje je da se raspitate kod stručnog osoblja prilikom same nabavke ili nas kontaktirajte nešto ranije. 

Wi-Fi mrtve tačke ili slabe zone

Važno je da utvrdite i da li postoje takozvane mrtve tačke ili slabe zone u vašem domu. Snaga internet konekcije može da varira, pogotovo ako se radi o velikom prostoru. U određenim prostorijama će internet konekcija biti slabija, a moguće su i mrtve tačke – mesta gde jednostavno nema signala. To bi značilo da će oprema na tim lokacijama raditi sporije, teže i s prekidima. 

Na svu sreću, slabe zone je lako identifikovati. Dovoljno je da svoj mobilni telefon povežete na mrežu i zatim prošetate svojim posedom. Pažljivo pratite Wi-Fi signal. Slab signal ukazuje na slabu zonu, nestanak signala na mrtvu tačku. Informacije o snazi internet konekcije u različitim delovima vašeg doma će biti od velike koristi instalaterima sigurnosne opreme.

Šta ako ustanovite da vaša internet mreža neće podržati sigurnosni sistem?

Odgovor je jednostavan – kontaktirajte svog internet provajdera. Ako trenutni internet provajder nije u stanju da unapredi uslugu, izaberite provajdera koji to može. Ukoliko niste sigurni šta da zahtevate, informišite se kod stručnog osoblja kompanije koja će vršiti instalaciju vašeg sigurnosnog sistema. 

Stabilna internet konekcija preduslov je efikasnosti svakog bežičnog sistema tehničke zaštite. Čak i ako nabavite opremu vrhunskog kvaliteta, neće se pokazati u najboljem svetlu ako osnovni uslovi za rad nisu ispunjeni. Pobrinite se da obezbedite odgovarajuću kućnu internet mrežu pre nego što izaberete sigurnosni sistem po svojoj meri.