Kako izabrati odgovarajući zvučnik – kratak vodič Leave a comment

Kako izabrati odgovarajući zvučnik? Proveriti koji zvučnik je najprodavaniji i obaviti kupovinu. Bilo bi lako kad bi bilo tako jednostavno. Naime, to što je određeni zvučnik najprodavaniji ili najskuplji (pa se vodite devizom da je viša cena garancija kvaliteta), ne mora značiti da je i idealno rešenje za vaše želje i potrebe. Cilj je da pronađete uređaj koji vama najviše odgovara, a ne uređaj koji odgovara većini. 

Prilikom kupovine zvučnika, trebalo bi povesti računa o više stavki, a sve u skladu sa vašim ličnim preferencijama.

Budžet

Prva stavka koju bi trebalo razmotriti je budžet. Raspoloživi budžet moramo uzeti u obzir prilikom svake kupovine. Međutim, budžet ne bi trebalo da igra glavnu ulogu pri izboru zvučnika. Ponekad je idealno rešenje moguće pronaći po nižoj ceni od očekivane. Viša cena može biti pokazatelj kvaliteta, ali ne bi trebalo ulagati u performanse zvučnika koje vam jednostavno nisu potrebne. Možda vas oduševe brojne dodatne funkcije jednog modela, ali uvek prvo razmislite da li ćete od tih funkcija konkretno vi imati neke koristi. Ideal je pronaći optimalno rešenje po najpovoljnijoj ceni.

Ako kupujete kompletan zvučni sistem, budžet morate raspodeliti na više komponenti. Da ne biste došli u situaciju da kupite odlično pojačalo i zvučnike koji mu jednostavno nisu dorasli, pravi je trenutak da se obratite stručnom licu. Zajedno ćete pronaći komponente koje se uklapaju u vaš budžet, ali su i međusobno kompatibilne. Istini za volju, ulaganje u kvalitetne zvučnike ne može biti propala investicija, posebno ako u planu imate upgrade kompletnog sistema.

Veličina prostora

Bitan faktor, koji mnogi zanemaruju prilikom kupovine zvučnika, pa im se brzopletost ponekad obije o glavu. Dimenzije prostora mogu uticati na odabir vrste zvučnika i pozicioniranje. Primera radi, većina zvučnika zahteva određen slobodan prostor za optimalan rad. Ako je zvučnik smešten uz sam zid, neće pokazati svoj pun potencijal. Prilikom pozicioniranja bi uvek u obzir trebalo uzeti preporuke proizvođača. Ako proizvođač preporučuje minimum dva metra razmaka između zvučnika i zida, tako bi tebalo i postupiti. 

Vrste zvučnika prema pozicioniranju

Postoji više kriterijuma za podelu zvučnika. Kada govorimo o vrsti zvučnika, većina najpre pomisli na osnovnu podelu prema pozicioniranju: plafonski, viseći, zidni, baštenski i samostojeći. 

Prema nekom nepisanom pravilu, zvučnici većih dimenzija su sposobniji za generisanje jačeg zvuka, bolje dinamike i jačeg basa. Međutim, ponekad će manji zvučnici biti idealno rešenje za vaše potrebe.

Samostojeći ili podni zvučnici, kao što i samo ime kaže, stoje na podu. Nije im potrebno postolje, jer su sami po sebi na pravoj visini (otuda i još jedan naziv – tower zvučnik). Najčešće se sastoje iz više drajvera različitih veličina i jednog tvitera (visokotonca). Veličina zvučne kutije u direktnoj je vezi s veličinom drajvera. Današnji samostojeći zvučnici mogu biti i veoma tanki, jer se sastoje od više malih drajvera. Takav zvučnik će zauzimati malo prostora, a reprodukovaće zvuk vrhunskog kvaliteta.

Bookshelf zvučnici ili zvučnici za police, po dimenzijama su manji od samostojećih, ali veći od satelita (sateliti se koriste u surround sistemima, da bi se dočarao trodimenzionalni zvuk). Poput samostojećih, uglavnom sadrže više drajvera i jedan tviter. Dijapazon frekvencija koje mogu da produkuju uglavnom je manji nego kod podnih zvučnika. 

Viseći sferni zučnici za plafone, namenjeni su komercijalnom ozvučenju većih prostora ili hala. U ponudi Videomonta možete pronaći viseće zvučnike odličnog kvaliteta i vrhunskih performansi. 

Zidni zvučnici namenjeni su komercijalnom ozvučenju prostora različitih veličina. Uglavnom se veoma lako montiraju, a u našoj ponudi možete pronaći sistemske zidne zvučnike odličnog frekventnog opsega.

Od baštenskih zvučnika često se zahtevaju izdržljivost, kvalitetan zvuk i napredan dizajn. Dobijaju težak zadatak uklapanja u ambijent – ne smeju biti preveliki jer će odvlačiti pažnju, a moraju biti dovoljno snažni da pokriju otvoren prostor.

Jednožični ili dvožični

Na zvučnicima često možete uočiti četiri terminala, što znači da postoji opcija dvožičnog povezivanja. Kod jednožičnog povezivanja, sve frekvencije su zajedno usmerene na zvučnik. Ako se odlučite za dvožično povezivanje pomoću dva seta kablova, signali visokih i srednjih/niskih frekvencija će se sprovodite nezavisno, što uglavnom znači da će zvuk biti jasniji i precizniji.

Povedite računa da i zvučnici sa dva terminala mogu generisati zvuk visokog kvaliteta. Međutim, takvi zvučnici automatskih isključuju mogućnost dvožičnog povezivanja u budućnosti.

Aktivni, pasivni i powered

Aktivni zvučnik sadrži jedinicu koja obrađuje audio signal i sastoji se od zvučnika i pojačala. Aktivni zvučnici su povezani žicama, a zvuk je veoma jasan upravo zbog direktnog povezivanja pojačala sa zvučnicima. Aktivni audio sistemi su manje podložni trošenju, jer se komponente minimalno zagrevaju. Ovakvi sistemi su uglavnom podesni za kućnu upotrebu.

Pasivni zvučnici nemaju ugrađenu jedinicu, što znači da se pažljivo mora odabrati pojačalo koje će im odgovarati po snazi. U suprotnom, ispaštaće akustika. Ovakvi zvučnici se najčešće koriste kod profesionalnog ozvučenja, jer se mogu pozicionirati na većoj udaljenosti od upravljačkog sistema. Pasivnim zvučnicima preti opasnost od pregrevanja.

Powered zvučnik se razlikuje od atkvinog jer ima ugrađeno pojačalo, ali se signal prenosi preko pasivnog krosovera.

Estetika

Na kraju se u obzir mora uzeti i estetika. Možda zvuči površno, ali važno je da se zvučnici savršeno uklope u ambijent. Već smo dali primer baštenskih zvučnika, čiji dizajn mora upotpuniti izgled kompletnog eksterijera. Iz tog razloga se baštenski zvučnici mogu naći u obliku lampi ili ukrasnog kamenja.

Kada je u pitanju estetika, pratite svoj instinkt. Na svu sreću, danas ne morate praviti kompromis između dizajna i performansi zvučnika. Naravno, zvučnik nećete koristiti kao dekor, ali ne bi trebalo ni da “bode oči” u prostoru koji ste već opremili prema sopstvenom ukusu.  

Zaključak

Prilikom kupovine zvučnika, trebalo bi proći kroz svaku od navednih stavki, odlučiti da li smo i na kakav kompromis spremni i zatim doneti odluku. Proces možda deluje složeno, ali se uloženi trud i vreme svakako isplate na duže staze. Predlažemo i da zatražite pomoć stručnog lica ukoliko se dvoumite ili naiđete na problem u izboru. Naše stručno osoblje vam je uvek na raspologanju. Slobodno nas kontaktirajte putem onlajn forme i javljamo se u najkraćem roku. Zajedno ćemo pronaći savršeno rešenje i kupovinu novih zvučnika pretvoriti u prijatno iskustvo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *