Kako se održavala bezbednost na Svetskom prvenstvu u Kataru?

Svetsko prvenstvo u fudbalu je završeno pre nešto manje od mesec dana. Dok se sležu utisci i Argentinci slave titulu, pravo je vreme da se osvrnemo na organizaciju i tehnologiju koja se primenjivala kako bi se održala bezbednost u i oko stadiona. Preko malih ekrana smo imali priliku da ispratimo odličan fudbal i pravi spektakl koji je obeležio ceremoniju otvaranja i zatvaranja Mundijala. Srećnici koji su otputovali u Katar, lično su mogli posvedočiti odličnoj organizaciji i brizi o bezbednosti navijača. Iako se za prvo Svetsko prvenstvo u arapskom svetu vezuju kontroverze (prvenstveno po pitanju zaštite ljudskih prava i povreda radnika tokom priprema), mora se istaći da je takmičenje prošlo bez većih incidenata.

Katar 2022: briga o bezbednosti na potpuno novom nivou!

Svetskom prvenstvu, održanom od 20. novembra do 18. decembra, prisustvovalo je više od milion navijača iz svih delova sveta. Jasno je da je briga o bezbednosti priustnih morala biti prioritet prilikom organizacije prvenstva, što i potvrđuje premijerna primena modernih tehnoloških rešenja na pametnim stadionima. 

U pitanju je rešenje koje je dizajnirao i razvio Intalek, na digitalnoj platformi Johnsons Controls OpenBlue i Microsoft Azure. Tom prilikom je kreiran revolucionarni, inteligentni, digitalni komandni centar, te su omogućene do sada neviđene performanse i transparentnost aktivnosti i operacija na svih osam fudbalskih stadiona u Dohi. Zapravo, možemo govoriti o revoluciji “pametne bezbednosti” kada je u pitanju zaštita velikog broja ljudi na više lokacija.

Svaki stadion je imao svog “3D digitalnog blizanca” – interaktivni digitalni model koji stručnom timu iz komandnog centra uživo pruža informacije o bezbednosti i udobnosti štićenog prostora. Akcenat je bio na prevenciji svih neželjenih aktivnosti, te je OpenBlue dobio ozbiljan zadatak. OpenBlue je prikupljao informacije s edge uređaja i sistema, procesuirao i dalje prosleđivao prikupljene podatke, kako bi se brzo i lako izvršila procena bezbednosne situacije. Na ovaj način se otvorila mogućnost blagovremene identifikacije potencijalnih problema, koji bi mogli uticati na bezbednost navijača, igrača i svih prisutnih. Rešenje “3D digitalnog blizanca” je podrazumevalo prikupljanje informacija uživo s oko 40.000 IoT uređaja. Svim operacijama se moglo upravljati preko OpenBlue platforme i to u komandnom centru, ali i s udaljenih lokacija. 

Konstantan priliv blagovremenih informacija omogućio je vrhunsku bezbednosnu kontrolu, koja uključuje i upravljanje protokom mase kroz određene ulaze. Komandni centar imao je i pristup tehnologiji prepoznavanja lica s nadzornih kamera u Dohi, kao i tehnologiji za nadzor dronova, koju je razvio Univerzitet u Kataru. Međutim, osim bezbednosti, briga je bila usmerena i na unapređenje udobnosti. Digitalne inovacije omogućile su opciju jednostavnog podešavanja svetla i temperature unutar sportskih arena, te pružile informacije kako stepen posećenosti i promene vremena utiču na efikasnost i uslove igranja.

Angažman drugih država na održavanju bezbednosti

Iako se uvek fokusiramo na inovacije u svetu sistema tehničke zaštite, ne smemo zanemariti ni napore koji su, tokom pripreme i za vreme Mundijala, uloženi od strane velikog broja radnika obezbeđenja. Budući da se prognozirala poseta preko milion navijača iz svih krajeva sveta, katarske snage bezbednosti izvele su petodnevnu bezbednosnu vežbu širom zemlje. Vežbe simbolično nazvane Vatan (arapski naziv za naciju), uključile su 32.000 operativnih pripadnika obezbeđenja i 17.000 opeartivaca iz privatnog sektora bezbednosti

Vežbe su organizovane zajedno s partnerima iz 13 zemalja, koje su ranije najavile svoju podršku. Turska je poslala 3.000 svojih policajaca specijalizovanih za suzbijanje nereda, 100 policajaca za specijalne operacije, 50 specijalista za bombe i 80 pasa tragača, a sve u cilju održavanja vrhunske bezbednosti tokom dana Mundijala. Francuski parlament je odobrio raspoređivanje oko 220 pripadnika obezbeđenja, dok su trupe stigle i iz Pakistana. Ujedinjeno Kraljevstvo poslalo je podršku za pomorsku bezbednost, u vidu Kraljevske mornarice, a stručnjaci za sajber sigurnost stigli su iz Maroka. Pomoć u vidu tehničke podrške i oružanih snaga stigla je i iz SAD-a.

Pametna tehnološka rešenja primenjena na Svetskom prvenstvu u Kataru predstavljaju korak napred u modernizaciji obezbeđivanja velikih sportskih događaja. Bezbednost arena i stadiona se do sada prepuštala milosti i nemilosti više konvencionalnih sistema. Integracija rešenja je pojednostavila ceo proces, unapredila brzinu reakcije i sposobnost prevencije neželjenih ishoda, što automatski sa sobom povlači uštedu vremena i drugih vrednih resursa. Objedinjeni komandni centar dozvoljava pregled stadiona u realnom vremenu, interaktivni nadzor, daljinsku kontrolu i, možda najvažnije, automatizaciju brojnih procesa. 

Svetska fudbalska federacija (FIFA) je donela odluku da se broj učesnika na Mundijalu 2026. godine poveća s 32 na čak 48 reprezentacija! Jasno je da je pred tri severnoameričke države (Kanada, Meksiko i SAD) koje će biti domaćini 23. Svetskog prvenstva u fudbalu ozbiljan bezbednosni zadatak, jer povećanje broja reprezantacija podrazumeva posetu značajno većeg broja igrača, ali i navijača.