Kamere za spoljašnju montažu – napravite pravi izbor! Leave a comment

Ako u opremu za video nadzor investiramo tek nakon što doživimo pljačku ili provalu, sa sigurnošću ćemo znati gde bi trebalo da postavimo kamere, kako bismo takve situacije u budućnosti izbegli. Međutim, moramo priznati, na taj način plaćamo previsoku cenu za precizno pozicioniranje. Kada god je moguće, cilj bi trebalo da bude prevencija, a ne sanacija. Dakle, pravi trenutak za podizanje bezbednosti na viši nivo je momenat kada shvatimo da je naša vredna imovina nezaštićena, potpuno izložena tuđim pogledima i “lepljivim prstima”, a ne kada je šteta već nastala.

Da ne bismo učili iz sopstvenih grešaka, učićemo iz svojih potreba. Pre nabavke kamere za video nadzor, u obzir bi trebalo uzeti naše želje i potrebe: koje zadatke želimo da zadamo kameri i kakvi su uslovi u kojima kamera mora besprekorno obavljati svoju funkciju. Kamere za spoljašnju i unutrašnju montažu najčešće se ne razlikuju prema obliku, dizajnu i veličini, več po specifičnim karakteristikama koje postaju očigledne u ekstremnijim uslovima

Jedna od najbitnijih stavki prilikom odabira spoljne kamere, jeste adaptabilnost na uslove lošeg osvetljenja. Izbor kamera za unutrašnju montažu nešto je lakši po ovom pitanju, jer sami regulišemo uslove. Kod spoljnih kamera, stepen osvetljenosti zavisi od brojnih faktora, koje uvek moramo uzeti u obzir. Moramo imati na umu i da spoljna kamera zapravo predstavlja našu prvu liniju odbrane (udružena sa interfonskim sistemima) i da, samim tim, uvek mora biti na visini zadatka!

Kako bismo bili sigurni da ćemo napraviti pravi izbor, navešćemo listu stavki koje bi trebalo uzeti u obzir prilikom kupovine kamere za spoljašnju montažu:

Otpornost

Spoljne kamere su bezrezervno izložene svim spoljašnjim faktorima: kiša, sneg, jako sunce, niske i visoke temperature, prašina… Pažnju moramo obratiti i na ljudski faktor – provalnici su spremni da nanesu štetu kameri, kako bi uništili potencijalne dokaze. To bi značilo da spoljne kamere moraju biti otporne na sve moguće izazove, što se može rešiti ugradnjom kućišta koje garantuje dodatnu zaštitu. Materijali koji se koriste prilikom izrade spoljnih kamera uglavnom su izdržljiviji, a kamere dobijaju sertifikate kao što su IP66 i IP67.

Noćno snimanje

Kao što smo već naveli, uslovi lošeg osvetljenja su uglavnom najveći izazov sa kojim se susreće spoljna kamera. Uglovi koje kamera za video nadzor mora pokriti i tokom noći, često su vrlo mračni. Napredna rešenja omogućavaju kamerama da “vide u mraku” i to najčešće zahvaljujući termalnoj ili infracrvenoj tehnologiji. 

Detekcija pokreta

Kamera sa funkcijom detekcije pokreta je pun pogodak prilikom izbora spoljne kamere. Umesto da konstantno pratite da li će kamera zabeležiti sumnjivo ponašanje, opcija detekcije pokreta omogućava da vas sistem obavesti ukoliko registruje neuobičajenu aktivnost u štićenom prostoru. Na ovaj način štedite vreme, resurse i prostor na hard disku. Naime, kameru možete podesiti tako da se aktivira samo kada detektuje sumjivu aktivnost, što će dovesti do uštede električne energije, a na hard disku će ostati zabeležen samo materijal koji možda sadrži vredne informacije.

Vidno polje

Kamere za spoljašnju montažu najčešće pokrivaju poprilično veliki prostor, što znači da im je potrebno i široko vidno polje. Unutrašnje kamere pokrivaju prostor koje je jasno ograničen zidovima, vratima, pregradama… Od spoljašnjih kamera se očekuje bolja pokrivenost na većem prostoru. Ako je cilj maksimalna mogućnost fokusiranja, izbor može pasti na PTZ (Pan-Tilt-Zoom) kamere sa izvanrednom funkcijom zumiranja.

Napajanje

Pored funkcija same kamere, u obzir bi trebalo uzeti i uslove rada. Naime, pored spoljašnjih faktora koji utiču na uslove rada, a koje ne možemo kontrolisati, postoje i faktori koji se tiču infrastrukture i koji su pod našom kontrolom. Neprekidno napajanje električnom energijom ključno je za optimalan rad sistema video nadzora i neometan prenos podataka. Ukoliko je Wi-Fi mreža nestabilna, čak i najkvalitetnija kamera može zakazati. Rešenje problema bi bila instalacija stabilne bežične mreže ili kablovsko umrežavanje.

Mogućnost integracije

U pitanju je stavka koju danas razmatramo prilikom kupovine bilo koje komponente. Mogućnost integracije sa drugim sistemima ili drugim elementima unutar istog sistema, postaje imperativ savremene tehnologije. Integracija omogućava formiranje pametnih sistema, kao i opciju daljinskog upravljanja kompletnim sistemom s velike udaljenosti.

Kod izbora kamere za spoljašnju montažu, u obzir bi trebalo uzeti i specifikacije koje i inače razmatramo prilikom kupovine kamere –  poput rezolucije. Jasno je da će veća rezolucija omogućiti viši kvalitet snimka, što dalje omogućava precizniju i lakšu identifikaciju. Pre nego što uložite u spoljnu kameru, proverite sve navedene stavke. Predlažemo da se pre kupovine posavetujete sa stručnim licem. Videomont tim je uvek spreman da odgovori na sve vaša pitanja, te da vam pomogne prilikom kupovine komponenti sistema tehničke zaštite i propratne opreme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *