Monitoring centar – alarmni sistemi, video nadzor i panik taster Leave a comment

monitoring centar

Da biste bili bezbedni u svom privatnom ili poslovnom objektu, pažnju morate posvetiti instalaciji odgovarajućeg sigurnosnog sistema. Ukoliko niste sigurni koje komponente sigurnosnog sistema bi optimalno pokrile vaše potrebe, želje i mogućnosti, predlažemo da potražite savet stručnog lica. Kvalitetna oprema i pravilna instalacija daće rezultate, pa će štićeni prostor konačno zaista postati vaša oaza mira. 

Već je bilo reči o osnovnim zadacima alarmnih sistema i sistema video nadzora. Ukratko, sistemi detektuju i reaguju na nastalu ili potencijalnu opasnost, odvraćaju provalnika od neovlaštenog ulaska na štićeni posed, evidentiraju i memorišu video dokaze i na opasnost upozoravaju osobe koje se trenutno nalaze u objektu. Zahvaljujući hardveru i softveru koji se godinama unazad konstantno unapređuju, pravilno ugrađen sigurnosni sistem će sve ove zadatke obaviti besprekorno. 

Putem detektora koji su postavljeni na odgovarajućim parametrima, alarmni sistem registruje sumnjive aktivnosti (provala, poplava, požar, lom stakla, detekcija pokreta, pojačana emisija otrovnih gasova…). Informacija o nastaloj promeni se dalje prosleđuje alarmnoj centrali koja procesuira podatke i donosi odluku o aktiviranju sirene i informisanju vlasnika objekta. Dakle, osnovni cilj je prevencija provale i nastanka štete i gubitaka (bilo da su u pitanju ljudski životi ili imovina). Osnovna uloga sistema video nadzora jeste prikupljanje neoborivih dokaza o počiniocu kaznenog dela, a na osnovu memorisanog video zapisa olakšana je i identifikacija. Danas se sve više radi na unapređenju proaktivne uloge sigurnosnih sistema i to putem sofisticirane video analitike. Na ovaj način se u realnom vremenu može reagovati na sumnjivu aktivnost i identifikovati nepoznata osoba i pre nego što zaista počini kriminalnu radnju. 

Ipak, da bi sigurnosni sistem pružio pun krug besprekorne usluge, u celu priču bi trebalo uključiti i Monitoring centar. Zadatak sigurnosnog sistema jeste da alarmira u slučaju nastanka sumnjivih aktivnosti u i oko štićenog objekta, međutim podjednako je važno ko će i koliko efikasno na taj alarm odreagovati. Monitoring centar je služba koja 24 časa dnevno nadzire štićene objekte. Centar je opremljen savremenom opremom koja omogućava pravovremenu reakciju, a okuplja stručni tim pouzdanih operatera. Tim operatera u centru sve vreme održava vezu sa interventnim timom na terenu i koordiniše njihov rad.

Videomont pruža uslugu alarm monitoringa, a usluga se ostvaruje tako što se alarmni sistem u štićenom objektu povezuje sa eShield monitoring centrom. Korisnik zapravo dobija tim čuvara koji je zadužen za bezbednost objekta 24/7. 

Kako alarm monitoring funkcioniše?

Dešava se da se alarm oglasi kada se niko ne nalazi u objektu, što bi značilo da nema ko ni da kontaktira nadležne organe. Monitoring centar preuzima ulogu čuvara vašeg objekta i prati rad alarmnog sistema, te održava komunikaciju. Alarmni sistem registruje sumnjive aktivnosti i, prema unapred utvrđenom protokolu, šalje signal centralnoj stanici za nadgledanje, gde se vrši dalja obrada i prelazi u akciju.

Tehničke specifičnosti alarmnih sistema mogu varirati od brenda do brenda, ali su osnove praćenja alarma slične u svakom sigurnosnom sistemu. Alarmni kontrolni panel je centar mreže senzora i upravlja sistemom. Ako se senzor aktivira, signal stiže u nadzornu stanicu (monitoring centar), putem telefonske linije ili preko specijalnih komunikatora (IP konekcija). Nakon alarmiranja, operateri centra postupaju po protokolu: šalju patrolu na vašu adresu ili pozivaju hitne službe.

Alarm monitoring usluga posebno je korisna za proizvodne pogone i skladišne prostore, u kojima procesi i mašine moraju biti pod stalnim nadzorom. U takvim situacijama izdvajamo usluge monitoringa: protivpožarnih sistema, temperature (u hladnjačama i server prostorima) i rada određenih mašina (pumpe, motori, agregati i sl.).

Videomont pruža i usluge video monitoringa. Službu za praćenje video sadržaja čine profesionalci koji koriste modernu opremu i sofisticirani softver. Zahvaljujući posebnim funkcijama video analitike, operateri ne moraju 24/7 fizički pratiti video strim. 

Kako video monitoring funkcioniše?

Ako do incidenta dođe (neovlašteno prisustvo osobe, ulazak vozila u štićenu zonu, pomeranje predmeta…), operateri će dobiti vizuelno i zvučno upozorenje sa datog strima. Na ovaj način se štede resursi, a fokus tima je uvek upravo na kritičnu situaciju. Operateri dalje reaguju prema unapred utvrđenom protokolu. Kvalitetna oprema za video nadzor dozvoljava timu da jasno vidi šta se dešava na određenoj lokaciji, što omogućava video verifikaciju u realnom vremenu i eliminaciju lažnih alarma

Uz alarmne sisteme i video nadzor, korisnicima usluga monitoringa se preporučuje i ugradnja i obuka za korištenje panik tastera (medicinski, provalni). U pitanju je tehnologija koja omogućava takozvane tihe dojave koje registruje i na koje reaguje Monitoring centar.

Ukoliko želite da zaokružite uslugu koju pružaju sigurnosni sistemi, Monitoring centar je svakako jedna od važnih karika. Kao što smo već napomenuli, važno je da izaberete kvalitetnu opremu i omogućite pravilnu instalaciju sistema, kako bi sve komponente funkcionisale besprekorno i blagovremeno detektovale promenu. Međutim, podjednako je važno i do koga će poruka o registrovanoj opasnosti doći i da li će primalac poruke efikasno reagovati. Kada znate da imate ličnog čuvara koji je dostupan 24/7 i budno prati sve potencijalne dojave, znate da je usluga potpuna i zaokružena. Znaćete da ste bezbedni i osećaćete se sigurnije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *