Neispravan sigurnosni sistem – prepoznajte znakove upozorenja! Leave a comment

neispravan sigurnosni sistem

Sigurnosne sisteme instaliramo kako bismo od mogućih opasnosti zaštitili sebe, svoje najbliže, dom i imovinu. Provala, požar, poplava, emisija opasnih gasova – pravovremena reakcija na prve znakove opasnosti ponekad može označavati razliku između života i smrti. Na sigurnosne sisteme se oslanjamo kada je reč o zaštiti od opasnosti koje sami nismo u stanju blagovremeno da detektujemo. Zato, kada govorimo o sigurnosnim sistemima, uvek govorimo o prevenciji neželjenih posledica. Pravovremena reakcija je ključ uspeha – detekcija prvih znakova opasnosti i pre nego što do tragedije dođe.

Jasno je da sigurnosni sistem na sebe preuzima vrlo odgovoran zadatak, a krajnji cilj je da se mi u svom domu uvek osećamo sigurno. S druge strane, ako ugrađeni sistem zakaže, ponovo smo nezaštićeni i razoružani pred potencijalnim opasnostima. Ukoliko nismo svesni kvara koji pogađa naš sigurnosni sistem, rizikujemo da ostanemo uljuljkani u lažni osećaj sigurnosti. Dodatno smo ranjivi jer smo ubeđeni da nam sofisticirani sistem sve vreme čuva leđa.

Najbolji način da se preventivno izborite sa potencijalnim kvarovima, jeste da investirate u kvalitetnu opremu i pravilno instalirate sistem. Veoma je važno da karakteristike sistema odgovaraju vašim potrebama i željama, pa bi pre nabavke opreme uvek trebalo konsultovati stručno lice. Pravilna instalacija je prioritet! Najsavremenija oprema vrhunskih performansi neće funkcionisati optimalno, ako je došlo do propusta prilikom same ugradnje sistema. Zbog toga bi instalaciju uvek trebalo prepustiti stručnom timu. Naredni korak koji nikako ne bi trebalo preskakati je redovni remont. Redovno servisiranje omogućava otkrivanje problema u nastanku. Ukoliko se pridržavate navedenih saveta, sigurnosni sistem će biti vaš verni saveznik čitav niz godina.

Do kvarova, naravno, može doći čak i ako se revnosno pridržavate svih preporuka. Međutim, sistem u većini slučajeva neće otkazati svoju poslušnost naprasno, bez prethodnih upozorenja. Prvi korak bi bio da naučite da prepoznate prve znakove upozorenja, koji su ujedno i prvi simptomi kvara. 

Kvar sigurnosnog sistema – na šta obratiti pažnju?

Uzroci nepravilnog rada sigurnosnog sistema mogu biti različiti: od kvara u opremi (hardver i softver), do problema u instalaciji (u konekciji između detektora i centrale). Bez obzira šta je prouzrokovalo kvar, problem bi trebalo sanirati što pre. Nemojte trošiti svoje vreme na dijagnostiku. Na vama je samo da blagovremeno uočite znakove upozorenja, dok bi dijagnostiku, otkrivanje problema i saniranje kvara uvek trebalo prepustiti stručnjacima.

  1. Pad sistema

“Pad sistema” je univerzalni naziv za sve probleme koji utiču na pravilno funkcionisanje sigurnosnog sistema, bez obzira da li je u pitanju hardver ili softver. Stručnjaci savetuju da i sami povremeno testirate sistem. Naime, ako duže vreme nije bilo sumnjivih aktivnosti u i oko štićenog objekta, sistem nije ni imao priliku da testira svoju sposobnost detekcije. Ako sistem ne odreaguje na sumnjivu aktivnost koju ste sami iscenirali, velika je verovatnoća da ne bi odreagovao ni na prve znakove stvarne opasnosti.

Veoma je važno da se sistemom pravilno rukuje. Prilikom same instalacije, stručni tim bi trebalo da vam da sve potrebne instrukcije. To je dodatna prednost angažovanja stručnjaka prilikom ugradnje. Preko panela možete upravljati sistemom. Ukoliko primetite nepravilnosti ili nedoslednosti prilikom podešavanja, to može biti prvi znak kvara. Za pomoć se obratite kompaniji koja je vršila instalaciju. Ako je vaš alarmni sistem ili sistem video nadzora povezan s monitoring centrom, uvek možete kontaktirati njihov stručni tim.

  1. Prijava lažnih alarma

Proizvođači sigurnosne opreme danas se fokusiraju na otklanjanje problema prijave lažnih alarma. Povremena aktivacija sistema, iako opasnost nije detektovana, se i dalje toleriše. Međutim, česta dojava lažnih alarma može ukazivati na postojanje kvara, a povećava se rizik da sigurnosni sistem neće blagovremeno odreagovati ako stvarna opasnost nastane. Dakle, učestali lažni alarmi nisu samo iritantna pojava, nego mogu upućivati na postojanje ozbiljnog problema.

Razlozi za češću aktivaciju lažnih alarma su različiti: dotrajala baterija, problemi u instalacijama, slab izvor energije, nepravilno rukovanje komponentama sistema. Opet naglašavamo da na vama nije da otkrijete uzrok kvara, nego samo da kontaktirate stručnjake ako primetite da sistem ne funkcioniše optimalno. Najlakše je da se obratite kompaniji koja je vršila inicijalno instaliranje sistema. Kada se otkrije uzrok problema, pristupa se saniranju ili dodatnoj edukaciji o pravilnom rukovanju. 

  1. Neprestano zvučno oglašavanje

Alarmni sistem će se zvučno oglasiti ako detektuje opasnost u štićenom području. Međutim, sirena je samo jedan od zvukova koje sigurnosi sistem može da proizvede. Postoje zvukovi koji ne upozoravaju na uljeza ili potencijalnu opasnost, nego na kvar ili problem u funckionisanju.

Neprestano pištanje će vrlo brzo postati irtantno, ali cilj nije samo da se rešimo pištanja, nego da otkrijemo gde se krije problem. 

Ukoliko pištanje ne prestaje, možete preduzeti sledeće korake

  • zamenite dotrajale baterije
  • resetujte sistem (ponovna aktivacija sistema može otkloniti problem)
  • voltmetrom proverite instalacije

Ipak, ističemo još jednom da bi uvek trebalo zatražiti pomoć stručnjaka. Znanje, iskustvo, potrebni alati i oprema, omogućiće stručnjaku da bez puno muke otkrije problem i otkloni kvar. Osim toga, ako je problem zaista nastao zbog nepravilnih instalacija, možda se bez potrebe izlažete opasnosti. Stručno lice će verovatno prvo pokušati da vas navodi telefonskim putem, kako biste zajedničkim snagama otkrili i rešili problem. Ako stručnjak posumnja da je reč o većem kvaru, uputiće tim operatera na vašu adresu. 

Do kvara uvek može doći, ali je na nama da preduzmemo sve preventivne korake. Savet je da uložite u kvalitetnu opremu, te da je potražite kod ovlaštenih dobavljača. Instalaciju uvek prepustite stručnom timu (kompaniji koja poseduje sve potrebne sertifikate i licence). Razlog za nepravilno funkcionisanje sigurnosnog sistema često se krije u opremi sumnjivog kvaliteta, ili nestručnoj instalaciji. Redovni remont se podrazumeva.

Nekoliko nedelja pre putovanja obavezno testirajte sigurnosni sistem. Tako dajete sebi dovoljno vremena da kontaktirate stručnjake i otklonite problem. Ako primetite bilo kakve nepravilnosti u radu sistema, ne oklevajte da što pre zatražite pomoć. Sigurnosni sistem koji ne reaguje na opasnosti, ne obavlja svoj osnovni zadatak. Pažljivo pratite znakove upozorenja jer tako štitite one do kojih vam je najviše stalo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *