Pripremite se na vreme – održavanje klizne kapije tokom zime

Sad već slobodno možemo reći da su topli dani iza nas i gotovo možemo namirisati zimu. Zima sa sobom donosi niske temperature, led i najčešće veliku količinu padavina. Sve to može uticati na brojne sfere života, te se na vreme moramo pripremiti za uslove koji možda nisu najpovoljniji. 

Pripremu za hladnije dane zahteva i klizna kapija. Motori za kapije imaju važan zadatak otvaranja i zatvaranja masivnih kapija i to na dugme. Međutim, usled padavina koje se zadržavaju na zemlji i niskih temperatura, taj zadatak je dodatno otežan zimi. S tim u vezi, motorizovanim kapijama i samim motorima biće potrebna dodatna pažnja tokom hladnijih meseci, te će se i rutina održavanja pomalo izmeniti. U suprotnom, stavljate na kocku sigurnost i pouzdanost svoje kapije. Da bismo zimu dočekali spremni, već sada bi trebalo razmišljati o koracima koje moramo preduzeti da bismo zaštitili motor i kliznu kapiju.

Održavanje kapije u zimskom periodu

Ostaci na zemlji

Tokom zime i jeseni, usled vremenskih priika, na tlu možemo pronaći mnogo više materijala: lišće, razne grančice, kestenje, blato, sneg… Sve se to može zadržati i na šinama kojima se kreće klizna kapija. Zimi nam je posebna briga led, koji se lepi za šine i onemogućava pravilan rad kapije. Da nas klizna kapija ne bi “izdala” u najgorem trenutku, redovno moramo proveravati da li su šine čiste. Najmanja grančica može izazvati problem, ako se nađe na kritičnom mestu. Jake vejavice mogu potpuno onemogućiti kretanje kapije.

Podmazivanje

Sigurno ste imali priliku da vidite i čujete vrata koja škripe. Osim zvuka koji je većini neprijatan, škripanje zapravo otkriva problem: prilikom otvaranja i zatvaranja vrata dolazi do neželjenog trenja i nepotrebne amortizacije materijala. Podmazivanje šarki trebalo bi da reši problem u trenutku!

Slična je priča i sa kliznim kapijama: trebalo bi podmazati šarke, zupčanike, zglobne ruke, ležajeve… Kapiju bi trebalo podmazati, kako bi se obezbedio pravilan rad i sprečilo trenje. Pored kapije koja nam zadaje glavobolju svaki put kad je otvaramo i zatvaramo jer ne radi “kao podmazana” (pošto i nije), moramo imati na umu da nepravilan rad kapije nepovoljno utiče i na rad motora i opterećuje ga. Kako biste izbegli najgori scenario, redovno podmazujte obrtne elemente kapije.

Fotoćelije

Fotoćelije obavljaju veoma važan zadatak i održavaju sigurnost na nivou. Zahvaljujući upravo fotoćelijama, automatizovana kapija se neće zatvoriti dok automobil ulazi u dvorište. Na taj način se sprečava nastanak ozbiljne štete i na vozilu i na kapiji.

Pre zime, proverite fotoćelije. One privlače insekte, koji mogu zaprljati i oštetiti senzore i tako uticati na rad fotoćelija. Kućište redovno čistite jer ćete na taj način produžiti životni vek fotoćelija i postarati se da vaša kapija i u zimskom periodu radi sigurno i pouzdano.

Signalna lampa

Ono što nas čini pomalo tromima u zimskom periodu, svakako je rani zalazak i kasni izlazak sunca. Kada je dan tmuran, deluje da uopšte nije ni svanulo. Kućnu kapiju najčešće otvaramo ujutru i predveče (kada odlazimo i vraćamo se s posla). U ranim jutarnjim i kasnim poslepodnevnim časovima zimi je uglavnom već mrak, koji je često udružen s maglom. Zbog toga će vam, tokom zime, signalana lampa biti najverniji saveznik. Signalna lampa daje jasan znak kada je kapija u pokretu, te se na taj način smanjuje šansa za nastanak nezgoda.

Drenaža

Ako ne želite da vam spoljašnji motor narušava eksterijer, verovatno ćete uložiti u podzemne motore za kapije. Prednost podzemnih motora za kapije je što su nevidljivi, a zadatak obavljaju bez problema. Međutim, tokom zime, ovim motorima morate posvetiti posebnu pažnju. Kutije u kojima se nalaze motori trebalo bi periodično proveravati, kako biste bili sigurni da ne dolazi do neželjenog nakupljanja vode u kojoj motor “sedi”.

Rešenje su odgovarajući odvodi, čija se funkcionalnost takođe s vremena na vreme mora proveravati. U suprotnom, može se desiti da odvodi ne rade punim kapacitetom (usled začepljenja ili mehaničkog oštećenja), te se određena količina vode i dalje zadržava oko motora.

Kada svoj dom budete pripremali za nadolazeću zimu, nemojte zaboraviti ni na prvu liniju odbrane – automatizovanu kapiju. Malo dodatne pažnje koju poklonite svojoj kapiji danas, uštedeće vam dosta živaca i novca u narednom periodu.

Ukoliko ste upravo u potrazi za motorima za kapije i rampe, pogledajte ponudu na našem sajtu i posavetujte se s našim stručnim timom. Ako imate bilo kakve nedoumice, kontaktirajte nas i potrudićemo se da vam odgovorimo u najkraćem roku.