Sigurnosni sistem – naučite decu kako da ga koriste

Kada razmišljamo o bezbednosti, prvo ćemo pomisliti na decu. Ne samo da ćemo bezbednost dece često staviti ispred sopstvene, nego znamo da deca računaju da ćemo ih zaštititi i nisu spremna da se samostalno nose sa svim opasnostima koje vrebaju spolja. Brojne mlade porodice odlučuju se za ugradnju sigurnosnog sistema, jer roditelji postaju svesni da u dom donose nešto najdragocenije – svoje potomstvo. Nema više prostora za rizik i zakidanje, bezbednost mora biti na nivou!

Međutim, postavlja se uvek aktuelno pitanje – da li previše štitimo svoju decu? Vaš odgovor može biti da ne postoji prekomerna zaštita i da je maksimalna zaštita upravo i optimalna. Ipak, valjalo bi se zapitati da li, u pokušaju zaštite, detetu onemogućavamo da nešto više nauči o bezbednosti i načinima na koje se može zaštiti ukoliko se samo nađe u nemiloj situaciji. Jasno je da postoje teme za odrasle i teme za decu, ali bezbednost u sopstvenom domu svakako nije tema osetljiva na godište. Uostalom, prvi put kad poviknemo “ne, to pec!” u trenutku kada se naš mališan teturavim hodom zaputi ka grejalici, mi ga zapravo učimo o bezbednosti. Gde povući crtu i koliko bi deca trebalo da budu upućena u rad sigurnosnih sistema?

Životi su nam danas vrlo dinamični, pa se neretko dešava da dete određeni vremenski period mora provesti samo kod kuće, dok se roditelji ne vrate s posla. Dete koje je dovoljno zrelo da nekoliko sati provede samo u svom domu bez bilo kakvih problema, spremno je i da nauči osnovne stvari o sigurnosnom sistemu.

Zašto je važno da dete razume šta je to sigurnosni sistem i kako se njime upravlja? Razloga je više:

  • Ističe se važnost bezbednosti i podstiče osećaj samostalnosti.

Deca su pravi mali sunđeri – upijaju sve informacije, bile one korisne ili beznačajne. Zašto se onda ne bismo potrudili da im ponudimo informacije koje im zaista mogu biti od koristi? Deca lako uče, a uz objašnjenje kako sigurnosni sistem funkcioniše, shvatiće koliko je bezbednost važna. 

Pored toga, što su starija, deca žele da budu sve samostalnija. Time što im pokazujete kako sigurnosni sistem funkcioniše – poklanjate im poverenje. Poverenje koje im poklanjate i stav da oni sami mogu brinuti o sebi i voditi računa o bezbednosti celog doma dok su stariji članovi domaćinstva odsutni, deci mnogo znači.

  • Pomoć u slučaju rizične situacije.

Navikli smo da uvek budemo tu za decu, ali zaboravljamo da i deca mogu nama pomoći u brojnim situacijama. Ako je dete samo kod kuće ili je odrasla osoba trenutno sprečena da odreaguje, ono bi moralo da zna kako da se ponaša i šta da uradi u kritičnim situacijama. 

Dete bi trebalo da zna brojeve telefona javnih službi kao što su hitna pomoć, vatrogasci i policija, kao i kako i kada da im se obrati za pomoć. Takođe, dete bi trebalo da zna i kako i kada da koristi panik taster ukoliko se za to ukaže potreba ili kako da komunicira sa monitoring službom

  • Prevencija lažnih alarma.

Učestali lažni alarmi ne samo što će olakšati vaš novčanik (izlazak tima na teren se naplaćuje, bez obzira da li se radi o lažnoj uzbuni ili stvarnoj kritičnoj situaciji), nego troše i druge resurse, kao što je vreme. Ukoliko dete zna kako da ispravno aktivira i deaktivira sistem, manje su šanse da će izazvati prijavu lažnog alarma. Dete je sigurno, a vi štedite.

Naravno, decu ne morate da zamarate opširnim informacijama. Dovoljno je da znaju kako da aktiviraju i deaktiviraju sistem u slučaju lažne uzbune. Objasnite im kako funkcioniše šifrator i koje dugme da pritisnu u različitim scenarijima. Dete bi trebalo da zapamti i šifru. Potrudite se da osmislite šifru koju će lako zapamtiti, a koja će strancima biti nepoznanica – kombinacija datuma rođenja, ime ispisano numeričkim znakovima ili niz brojeva koji za vašu porodicu imaju specifično značenje. Moderni sigurnosni sistemi omogućavaju daljinsko upravljanje, što znači da ćete u svakom momentu moći da ispratite kako vaše dete koristi sistem i da “uskočite” ukoliko za to bude bilo potrebe.

Pre nego što svom detetu poverite važne informacije u vezi sigurnosnog sistema, važno je da zapamti:

  • Kako upravljati našim sistemom je porodična tajna. Niko van našeg domaćinstva ne sme znati kako da aktivira i deaktivira sistem, niti šifru.
  • Aktivirati i deaktivirati sistem smeš samo uz odobrenje odgovorne odrasle osobe koju poznaješ.
  • Nikad nemoj deaktivirati sistem ako to od tebe zahteva stranac.

O bezbednosti porodice mora da brine kompletna porodica. Jasno je da svako dete ne napreduje istom brzinom, pa sami odlučite kada je pravi trenutak da svog mališana upoznate sa sigurnosnim sistemom. Sigurnosni sistem nije nešto od čega bi deca trebalo da zaziru. Da, u pitanju je savremena tehnologija, ali upravo takva tehnologija omogućava olakšano upravljanje i vrhunsku bezbednost.

Ako tek planirate ugradnju sigurnosnog sistema, predlažemo da proverite našu ponudu. Za sva pitanja nam se možete obratiti preko kontakt forme i mi ćemo vam odgovoriti u najkraćem mogućem roku.