Veliko prolecno spremanje

Veliko prolećno spremanje – bezbedno dočekajte toplije dane! Leave a comment

bezbedno u toplije dane

Svaka smena godišnjih doba podrazumeva prilagođavanje – zimu ne smemo dočekati u hladnom, a leto bez ventilacije. Ipak, najviše se radujemo kada proleće konačno smeni dosadnu zimu. Sunčani i topliji dani automatski podižu raspoloženje, osećamo nalet energije i spremni smo za akciju! Baš zato, većina ljudi upravo bira rano proleće za generalno spremanje – čišćenje, proveravanje i sortiranje.

Kao stavku na spisku aktivnosti uključenih u veliko prolećno spremanje, ove godine naznačite i proveru bezbednosti doma. Mada provalnici nemaju godišnje odmore i aktivni su tokom cele godine, statistički podaci pokazuju da se broj provala povećava s dolaskom toplijeg vremena. Sem toga, sneg, mraz ili so koja se posipa po putevima i prilazima, može naneti štetu, koju na vreme moramo uočiti i sanirati. Dakle, iz više razloga, proleće je vreme kada bi trebalo da proverite koliko ste zapravo bezbedni u sopstvenom domu.

  1. Provera vrata

Prvi korak je sasvim logičan – proverite ulazna vrata. Ulazna vrata se svakodnevno otključavaju i zaključvaju, izložena su spoljašnjim uticajima i svakako zaslužuju malo pažnje kada stigne proleće. Istovremeno, provalnicima je najlakše da stupe u vaš dom upravo kroz ulazna vrata. Oštećena vrata nam ne pružaju potrebnu zaštitu i predstavljaju veliki problem, a problem ne možemo rešiti ako ga nismo ni svesni. 

Proverite da li vrata dobro naležu u ram i kako funkcioniše brava. Ako primetite da vrata “imaju lufta” ili da se ključ zaglavljuje u bravi – što pre pozovite majstora. Reč je o problemima koji će se vremenom samo pogoršavati, te mogu dovesti do pomeranja vrata iz rama ili lomljenja ključa. 

Opcija je i da ugradite smart bravu, koja eliminše potrebu za ključem. Vrata, u tom slučaju, otključavate preko kartice ili unosom PIN-a. Pametna brava omogućava daljinsko otključavanje vrata, što znači da posetiocu možete omogućiti pristup prostoru čak i ako niste u blizini.

  1. Provera prozora

Vrata su definitivno tačka rizika kada je reč o provalama. Međutim, u celoj priči često zaboravljamo na prozore. Prozori takođe omogućavaju pristup objektu, posebno ako su prizemni. Zato je vrlo važno povremeno proveriti stanje prozora – i u prizemlju i na spratu. Provalnici su spremni da izvode vratolomije kako bi neopaženo ušli u objekat. Penjanje kroz prozor na spratu je mala cena za plen na koji su se fokusirali.

Proverite da li prozori dobro dihtuju. Prozore proveravajte barem dva puta godišnje – pre zime i nakon zime. Provera pre zime vam omogućava da na vreme otkrijete prozor koji ne dihtuje, te na taj način možete redukovati troškove zagrevanja prostorije. Proverom nakon zime otkrivate da li su vremenske nepogode uspele da nanesu štetu oknu ili staklu.

Prozori objekta predstavljaju značajne parametre i prilikom instalacije alarmnog sistema. Detektori smešteni u blizini prozora omogućavaju blagovremenu dojavu i reakciju na provalu. Stručni savet je da uložite u detektore pokreta (PIR senzore) – koji reaguju na svako neovlašćeno kretanje unutar štićenog područja, u detektore loma stakla (Glass Break) – koji će registrovati pokušaj ulaska u prostoriju kroz razbijen prozor i u magnetne kontakte (MC senzore) – koji reaguju na neovlašćeno otvaranje vrata i prozora. 

  1. Provera objekta spolja

Nipošto nemojte zaboraviti da proverite izgled i stanje eksterijera. Važno je da, pored doma, obezbedite i okućnicu. Pravo je vreme da razmotrite opciju ugradnje interfonskog sistema. Na ovaj način, prvu liniju odbrane od uljeza postavljate na dovoljnoj udaljenosti – možete direktno da komunicirate bez direktnog kontakta. Video interfonski sistemi omogućavaju jednosmerni prenos slike, što znači da sa sigurne udaljenosti možete uočiti i reagovati na sve sumnjive aktivnosti. 

Sledeći korak bi bio da osmotrite svoj dom iz dvorišta, kako biste uočili potencijalne slabe tačke. Ako ispod prizemnog prozora gajite žbun koji se poprilično razgranao, vreme je da u ruke uzmete baštovanske makaze. Slična je situacija s granama drveća koje dodiruju prozore na spratu. Imajte na umu da će kriminalci iskoristiti svaku olakšicu da brzo i neprimetno uđu u objekat. 

Obratite pažnju i na slabo osvetljena područja oko kuće. Što je prostor tamniji – privlačniji je provalnicima. Generalno, dvorište i okućnica ne bi smeli biti potpuno mračni. Osim uobičajenog osvetljenja, predlažemo da uložite u osvetljenje sa senzorima pokreta (motion lights).

  1. Planiranje putovanja

Topliji dani nas mame napolje. Nakon zime koju provodimo ušuškani u svom domu, dolaskom proleća sve više vremena provodimo napolju, a češća su i putovanja. Ako planirate duže odsustvovanje, pobrinite se da vaša kuća ne izgleda prazno. 

Rezervni ključ ostavite kod prijatelja, pa ga zamolite da povremeno obiđe vaš dom i pokupi pristiglu poštu. Pošta koja se gomila je prvi znak da je objekat prazan. Svetla bi takođe trebalo povremeno upaliti, jer je odsustvo osvetljenja tokom cele noći jasan indikator da u kući niko ne boravi. Savremeni sistemi tehničke zaštite nude opciju pametnih svetala, koja rade na tajmer. To bi značilo da svetlima upravljate čak i kada niste kod kuće. Sem toga, sofisticirana tehnologija nudi tzv. “vacation mode”, koji simuliše paljenje svetala kao da je neko zaista kod kuće. Ne zaboravite da pre putovanja proverite ispravnost svog sistema tehničke zaštite, kako biste bili sigurni da će vas po povratku dočekati bezbedan objekat. 

Zasučimo rukave, vreme je za veliko prolećno spremanje! Međutim, koliko je važno da nam dom bude čist, toliko je važno i da bude bezbedan. Ne zaboravite da redovno servisirate svoj sigurnosni sistem i da na vreme sanirate sve moguće probleme. Obratite pažnju na tačke koje su ključne u borbi protiv provalnika. Kada precrtate sve ove stavke sa liste, možete biti sigurni da ćete bezbedno dočekati toplije dane. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *