Budućnost protivpožarnih sistema – zaštita na dodir!

Možete li da se prisetite mobilnog telefona koji ste koristili pre 15-20 godina? Sigurno se po mnogo čemu razlikuje od modela koji vam je danas u džepu: brzina, dimenzije, mogućnosti, funkcije… Jedna od razlika koja će vam sigurno odmah zapasti za oko jeste lakoća upravljanja, putem touch screen tehnologije. Popularni ekrani na dodir više nisu samo opcija prilikom kupovine telefona, nego su standard koji se više ne dovodi u pitanje. Isti trend polako prevaže i u svetu sistema tehničke bezbednosti.

Industrija protivpožarnih sistema godinama unazad eksperimentiše s implementacijom tehnologije dodirnih ekrana. Glavni izazov je zadržavanje sofisticiranih rešenja koja omogućavaju blagovremenu reakciju na prve znake požara, uz primenu intuitivnog tocuh screen interfejsa. Kada je u pitanju zaštita složenijih objekata i visoke gradnje, susrećemo se s dodatnim izazovom: zaštita nekoliko stotina stanara, uz brigu o sprečavanju nastanka ozbiljnije materijalne štete i to na velikom prostoru. Međutim, baš u takvim situacijama, jednostavnost upravljanja koju donosi tehnologija dodirnih ekrana posebno dolazi do izražaja. Što je slučaj kompleksniji, jednostavnost upravljanja složenim sistemom je na većoj ceni.

Stavke na koje bi trebalo obratiti pažnju

Izbor odgovarajuće tehnologije dodirnih ekrana za protivpožarne sisteme je složen proces, naročito kada imamo u vidu ozbiljnost mogućih posledica usled donošenja pogrešne odluke. 

Koje bi stavke trebalo pokriti?

  1. Da li sistem odgovara vašim potrebama?

Za početak, utvrdite da li sistem inicijalno daje rešenje za sve vaše potrebe. Fleksibilnost sistema je značajan faktor prilikom odabira, jer dozvoljava prilagođavanja pojedinačnim karakteristikama objekta. To bi značilo da sistem “raste” u skladu s vašim potrebama, bez ugrožavanja kvaliteta performansi.

  1. Može li sistem pokriti veću lokaciju?

Nadovezujemo se na prethodnu stavku. Pouzdanost pojedinih sistema opada kako se povećava površina štićene lokacije. Željeni nivo performansi je ugrožen, što znači da sistem ne odgovara vašim potrebama.

  1. Da li sistem nudi jednostavan korisnički interfejs?

Prvi pravi izazov za sistem je trenutak nastanka požara. Jasno je da će prisutni tada biti u stanju panike, pa je jednostavnost korisničkog interfejsa krucijalna! Od momenta instalacije sistema do pojave požara može proći i nekoliko godina, što znači da krajnji korisnici moraju biti u stanju da isprate jasna upustva koja im sistem šalje, čak i godinama nakon prvobitne obuke. Povremene protivpožarne vežbe su takođe važan deo pripreme.

  1. Da li se koristi nezavisan terminal?

Dodatne funkcije sistema protivpožarne zaštite, poput touch screen tehnologije, ceo proces čine kompleksnijim i mogu uticati na smanjenje performansi i povećanje troškova. S tim u vezi, važno je da postoji nezavisan terminal, čime se ostvaruju značajne uštede.

  1. Da li ekran reaguje na dodir ruke u rukavicama?

Ekrani koji reaguju na dodir, čak i kada su nam ruke u rukavicama, postali su standard kojem težimo čak i kada su u pitanju savremeni mobilni uređaji. Međutim, kod protivpožarnih sistema to nije samo hir nego i ključna potreba. Naime, vatrogasci koji nose rukavice kao deo zaštitne opreme, moraju biti u stanju da upravljaju sistemom u kritičnim situacijama. Ako vatra i dim kuljaju iz zgrade, za skidanje rukavica nema vremena, a takav postupak predstavlja i direktno ugrožavanje bezbednosti vatrogasaca. 

Kome se preporučuje upotreba touch screen tehnologije?

Tehnologija dodirnih ekrana se uglavnom vezuje za najmodernije sisteme protivpožarne zaštite. S tim u vezi, ako birate touch screen tehnologiju, verovatno birate i sistem najnovije generacije. Smatra će se da će ova tehnologija postati standard u svetu sigurnosnih sistema i to u narednih nekoliko godina.

Ovakva inovativna rešenja se najčešće implementiraju u bolnice, gde je za evakuaciju velikog broja (ponekad nepokretnih) pacijenata potrebno dosta vremena. Veoma je važno da dojava požara bude blagovremena i da ceo proces evakuacije teče glatko. Istovremeno se na ekranu očitavaju informacije o tačnom mestu nastanka požara, što omogućava izolaciju kritičnih zona. 

Objekti koji se nalaze u udaljenim područjima takođe su odlični kandidati za instalaciju savremenih protivpožarnih sistema, s funkcijom dodirnih ekrana. Blagovremene informacije o požaru su i ovde ključne, budući da je vatrogasnim službama potrebno više vremena da stignu na ugroženu lokaciju. 

Generalno, svi veći objekti, u kojima istovremeno mogu boraviti stotine ili čak hiljade ljudi, imaće koristi od instalacije savremenih protivpožarnih rešenja. Na ekranu će jasno biti označene kritične zone, plan evakuacije i trenutna i konkretna upozorenja, čime se sprečava nastanak panike i omogućava blagovremena evakuacija prisutnih pre eskalacije požara. 

Da rezimiramo…

Evakuacija prisutnih, minimiziranje materijalne štete, lociranje kritičnih zona i sprečavanje širenja vatre su prioriteti u slučaju nastanka požara. Kroz jednostavan i intuitivan interfejs, kvalitetnu izradu i detaljno izveštavanje i nadzor –  savremeni protivpožarni sistemi, udruženi s touch screen tehnologijom, omogućavaju naprednu brigu o prioritetima. Dakle, najvažnije je odabrati savremenu sigurnosnu opremu vrhunskog kvaliteta i voditi računa o pravilnoj instalaciji komponenti.
Ptovipožarni sistemi nisu “one size fits all” rešenja i svakom projektu se mora individualno pristupiti. Na taj način je moguće pronaći idealno rešenje, koje će optimalno odgovarati potrebama, željama, ali i budžetu krajnjeg korisnika. Pre nabavke i instalacije opreme, preporuka je da se posavetujete sa stručnjacima i zajedno kreirate sistem koji će bezbednost vašeg doma ili poslovnog prostora podići na novi nivo.