Video nadzor i spor internet – problemi i moguća rešenja

Kako se razvija tehnologija sistema video nadzora, tako rastu i prohtevi krajnjih korisnika i to je potpuno razumljivo. Pristup sistemu s udaljene lokacije danas više nije napredna funkcija, nego je opcija koja se podrazumeva. S tim u vezi, korisnici su ponekad razočarani performansama sistema, a da pri tom razlog njihovog razočaranja zapravo ne leži u mogućnostima opreme, nego u uslovima rada. Naime, da bi sistem optimalno funkcionisao, moramo mu obezbediti osnovne uslove za rad

Dakle, ako ste u svoj dom ili poslovni prostor ugradili savremeni sistem video nadzora koji obećava video zapis vrhunskog kvaliteta, a snimak koji imate pred sobom je nejasan, zrnast ili prekida – velika je verovatnoća da je problem u brzini internet konekcije. Ostaje pitanje kako da rešite ovaj problem.

Brzina interneta – upload i download

Već je bilo reči o tome kako da ustanovite da li će vaša kućna mreža podržati sigurnosni sistem koji želite da instalirate. Jasno je da ugovorom s određenim provajderom možete rešiti pitanje brzine internet konekcije. Međutim, ukoliko želite da pristupite svom sigurnosnom sistemu s udaljene lokacije, to automatski znači da niste kod svoje kuće i da, samim tim, na brzinu interneta u tom prostoru ne možete da utičete.

Na šta zapravo mislimo kada kažemo “brzina interneta”? Brzina interneta se odnosi na brzinu otpremanja (upload) i brzinu preuzimanja (download) određenog sadržaja – u ovom slučaju video snimaka sigurnosnih kamera. Ukoliko je brzina otpremanja niska, sistem video nadzora će imati poteškoća da podatke pošalje na pametni telefon, tablet ili računar. Upload brzina često ispašta na konto downoload brzine, budući da je većini u interesu da poslate podatke što pre “skine”. 

Visoke download brzine omogućavaju striming video zapisa bez baferovanja. Budući da smo danas sve više okrenuti preuzimanju sadržaja u poslovne svrhe, ali i zarad zabave (primera radi Netflix, video igre…), provajderi često zakidaju na upload-u i nude jak download, jer korisnici upravo to i traže. 

Pored toga, dotrajala i zastarela bakarna koaksijalna infrastruktura takođe ograničava brzine učitavanja. Prenos signala preko bakarnog kabla funkiconiše na poseban način, pa je nemoguće postići iste brzine otpremanja i preuzimanja preko kablovskog i DSL interneta. Internet brzina se izražava u Mbps (megabit po sekundi). Dovoljno je napomenuti da brzina može da varira od 5 Mbps (download) i 0.2 Mbps (upload) do 1000 Mbps (download i upload).

Provajderi su zakonom obavezani da isporuče brzinu interneta koja je navedena u ugovoru. Korisnici i sami mogu da provere brzinu interneta putem kratkog testa na sajtu speedtest. Važno je da tom prilikom računar putem ethernet kabla bude povezan s ruterom. 

Preporučena upload brzina za daljinsko pristupanje

Upload brzina internet konekcije na koju je “nakačen” sistem je jedan od najbitnijih faktora koji utiče na kvalitet otpremljenog snimka. Uzima se da je upload brzina od 5 Mbps minimum minimuma za neometano praćenje snimka s udaljene lokacije. Podrazumeva se da će snimak u tim uslovima biti niže rezolucije. Za optimalno iskustvo, preporučuje se brzina od 10 Mbps pa naviše. Ova brzina će dozvoliti sub-striming 16-kanalnog sistema bez zastoja ili preskoka. Veća brzina otpremanja će dozvoliti praćenje jedne ili dve kamere za video nadzor u mejnstrimu i u punoj rezoluciji.

Šta da radite ako ste suočeni s brzinom otpremanja od samo 2 Mbps? I dalje postoji rešenje i krije se u finom podešavanju brzine prenosa (bitrate). Bitrate kontroliše količinu podataka koju kamera koristi dok snima ili strimuje. Brzina prenosa je određena rezolucijom svake kamere i brzinom kadrova (frame rate). Sistem video nadzora koji raspolaže mejnstrimom i substrimom omogućava podešavanje različitih brzina prenosa za svaki tok. Mejnstrim nudi video maksimalne rezolucije, dok je substrim uglavnom niže rezolucije i često je rešenje za praćenje snimka s udaljene lokacije, kada je brzina interneta upitna. 

Ako je snimak “iseckan” i veoma lošeg kvaliteta, substrim se može podesiti na nižu rezoluciju. Preporuka je da se podešavanje postepeno menja, kako ne bismo drastično uticali na kvalitet snimka. Za početak, podesite brzinu kadrova (frame rate) na prihvatljiv nivo. Uzima se da je 7 fps dovoljno za nesmetano praćenje snimka. Ukoliko se i dalje mučite s kvalitetom, sledeći korak bi bio da se pozabavite rezolucijom – sa D1 960 pređite na VGA 480p ili 1CIF. Niža rezolucija dozvoljava nižu brzinu prenosa, ali ispašta i kvalitet snimka. Važno je izbalansirati – jasan video, uz nižu brzinu prenosa. Zapišite predloženi bitrate i pokušajte da ga smanjite. Ako je video nejasan ili prekida, postepeno povećavajte brzinu prenosa, dok ne postignete željeni rezultat. 

Brzina internet konekcije na koju je povezan mobilni uređaj

Na mogućnosti daljinskog praćenja snimka svakako utiče i brzina konekcije na koju je povezan naš mobilni uređaj. Spora Wi-Fi konekcija u hotelu ili slaba mreža za prenos podataka na pametnom telefonu – veliko su ograničenje. 

Savet je podešavanje tzv. push poruka ili e-mail notifikacija, u slučaju da sistem zabeleži sumnjivu aktivnost u štićenom prostoru. Na taj način, nema potrebe da konstantno strimujete, nego se direktno možete uključiti i pogledati događaj koji je izazvao alarm. Poruka će sadržati datum i vremensku oznaku kritičnog događaja, što znači da nema nagađanja niti potrebe da pregledate video zapis pre ili posle navedene oznake. Zaključujemo da “ima leka” i za daljinsko praćenje nadzornih kamera kada je internet konekcija slaba. Međutim, za postizanje optimalnog rezultata, savet je da nabavite proverenu i kvalitetnu sigurnosnu opremu, te da sistemu obezbedite osnovne uslove za neometan rad.