Da li Vašem domu preti “tihi ubica”? Leave a comment

ugljenmonoksid - tihi ubica

Kada se susretnemo s određenom preprekom ili pretnjom, u potrazi smo za adekvatnim rešenjem. Adekvatno rešenje ćemo pronaći analizom svih dostupnih informacija o potencijalnoj pretnji. Primera radi, ako nam je cilj da se zaštitimo od krađa i provala, svesni smo da na neki način moramo osigurati pristup štićenom prostoru – te donosimo odluku o instalaciji alarmnih sistema i sistema video nadzora. Situacija postaje daleko teža ukoliko se opasnost koja nam preti vešto kamuflira pa, nesvesni njenog prisustva, rizikujemo da odreagujemo prekasno. Ako nemamo informacije o potencijalnoj pretnji, teško nam je da se opremimo, pripremimo i odbranimo.

Bliži se zima, sve je hladnije, pa sve više vremena provodimo u zatvorenom prostoru. Upravo tu vreba zloslutni “nevidljivi neprijatelj”, koji može ugroziti naše zdravstveno stanje ili čak izazvati smrtni ishod. Ugljen-monoksid ili popularni “tihi ubica” je gas bez boje, mirisa i ukusa, te je povećanu emisiju ovog gasa gotovo nemoguće zapaziti bez upotrebe odgovarajuće tehnologije. Podaci koji nam stižu iz SAD-a svedoče o 20.000 intervencija hitne pomoći usled trovanja ugljen-monoksidom i više od 400 smrtnih ishoda godišnje. Oko 50% registrovanih trovanja u svetu, čini upravo trovanje ugljen-monoksidom.

Šta je ugljen-monoksid?

Ugljen-monoksid je neorgansko jedinjenje ugljenika – zapaljiv gas, bez boje, ukusa i mirisa. Molekul ugljen-monoksida sastoji se od atoma ugljenika i atoma kiseonika (CO). Ovaj gas je nešto lakši od vazduha, što mu omogućava da se zadržava u višim slojevima atmosfere. Iz tog razloga, emisija ugljen-monoksida nije toliko opasna po čoveka na otvorenom prostoru, koliko u zatvorenim prostorijama. Ipak, ne smemo zanemariti činjenicu da je reč o jednom o najvećih zagađivača vazduha – izduvni gasovi motora sa unutršanjim sagorevanjem su ogromni zagađivači atmosfere.

Ugljen-monoksid ima razarajuće dejstvo na organizam. Udisanje ovog gasa može dovesti do slabe opskrbljenosti organizma kiseonikom (hipoksija), što za posledicu može imati gubljenje svesti, ili čak gušenje. Reč je o gasu s izuzetnim toksičnim efektom, koji nastavlja da razara organizam čak i kada se osoba distancira s lokacije gde se beleži povećana emisija. Naime, ugljen-monoksid utiče na receptore kiseonika u crvenim krvnim zrncima i na taj način onemogućava transport kiseonika, koji je neophodan za optimalan rad svih tkiva u organskim sistemima. Posledice trovanja ugljen-monoksidom mogu biti veoma ozbiljne i dalekosežne, a prilikom izloženosti visokim koncentracijama, smrt nastupa već posle 1-2 minuta.

Emisiji ugljen-monoksida možemo biti izloženi svakodnevno – napolju, na radnom mestu i u svom domu. Brojni fabrički pogoni proizvode veće količine ovog gasa, kao i termoelektrane i rafinerije. Ako svakodnevno palite automobil u zatvorenoj garaži, imajte na umu da ste automatski izloženi povećanoj emisiji ugljen-monoksida. Ukoliko se grejete na gas, pod povećanim ste rizikom tokom zimskih meseci, pa obavezno vodite računa da je vaš sistem za grejanje potpuno ispravan.

Simptomi trovanja ugljen-monoksidom

Kao i sam gas, simptomi trovanja ugljen-monksidom uspevaju da se kamufliraju. Naime, osoba će osetiti umor, vrtoglavicu, nesvesticu, mučninu i nagon za povraćanje – simptome koje, posebno tokom hladnijeg perioda, uglavnom pripisujemo nekoj virozi. Posumnjaćemo i na trovanje hranom, ali ne i na trovanje gasom. Tek kada se javi ozbiljna glavobolja ili potpuni gubitak svesti, simptomi ukazuju da se ipak radi o nečemu ozbiljnijem. Crvenilo u licu i crvenilo kože jedan su od simptoma trovanja, ali se javlja nešto kasnije.

Razlikujemo akutno i hronično trovanje ugljen-monoksidom. Akutno trovanje će najteže pogoditi organske sisteme koji se u najvećoj meri oslanjaju na opskrbljenost kiseonikom – srce i centralni nervni sistem. Simptomi uključuju ubrzan rad srca, snižen krvni pritisak i pojavu srčane aritmije. Uticaj na centralni nervni sistem za posledicu će imati pojavu halucinacija, delirijum, napade, zbunjenost, te na kraju gubitak svesti ili čak smrt. 

Akutno trovanje ugljen-monoksidom može izazvati dugoročne zdravstvene probleme, koje nije moguće uočiti prilikom postavljanja inicijalne dijagnoze. Primera radi, trovanje može uticati na više intelektualne sposobnosti osobe i kratkoročnu memoriju, te izazvati demenciju, psihozu i amneziju, kao i simptome koji mogu podsećati na Parkinsonovu bolest.

Hronično trovanje ugljen-monoksidom podrazumeva dugoročnu izloženost nešto manjim koncentracijama ovog gasa. Simptomi uključuju uporne glavobolje, mučninu, pojavu depresije, zbunjenost, gubitak pamćenja… I dalje nije utvrđeno da li dugoročna izloženost manjim dozama ovog gasa može dovesti do pojave trajnih neuroloških oštećenja. Međutim, dokazano je da najteže posledice od hroničnog trovanja ugljen-monoksidom trpe osobe sa koronarnim bolestima srca i trudnice.

Januar – najkritičniji mesec

Statistički podaci pokazuju da su zimski meseci (decembar je na drugom mestu), posebno kritični kada je reč o trovanju ugljen-monoksidom. Objašnjenje je logično – u hladnom periodu godine više koristimo sisteme za grejanje, čiji rad izaziva povećanu emisiju ovog gasa. Što je zima hladnija i duža, više ćemo grejati svoje domove, a rizik od trovanja ugljen-monoksidom se srazmerno povećava. 

Saveti za prevenciju:

  • sistem za grejanje redovno servisirajte
  • instalirajte sistem za detekciju opasnih gasova
  • nemojte koristiti šporet ili kamin za spaljivanje različitih predmeta
  • vozilo nikada ne ostavljajte upaljeno u garaži ukoliko je garaža povezana sa vašim domom, čak i ako su vrata garaže otvorena

Podaci pokazuju da je stopa smrtnosti od trovanja ugljen-monoksidom tri puta veća u januaru, nego u julu i avgustu.

Prevencija – najbolja odbrana

Kada se borimo protiv nevidljivog neprijatelja, imamo osećaj da je uvek jedan korak ispred nas. Kako da se odbranimo od pretnje koju ne možemo da vidimo, osetimo niti omirišemo, ali znamo da je tu? Potrebna nam je pomoć savremene tehnologije.

Sistemi za detekciju eksplozivnih i opasnih gasova imaju zadatak da nas zaštite od trovanja, eksplozije ili požara. Blagovremena instalacija sistema za detekciju opasnih gasova je prvi korak u prevenciji nastanka nesrećnih slučajeva. Prioritet je da se povećana koncentracija otrovnih gasova na vreme detektuje, kako bi se period izloženosti minimizirao. Ozbiljnost situacije zavisi od vrste gasa koji je detektovan, kao i od vremena izloženosti subjekta opasnim produktima. S tim u vezi, koriste se parametri kao što su uslov vremenskog proseka (TWA) i granica kratkotrajnog izlaganja (STEL).

Pored ugljen-monoksida, u otrovne gasove spadaju i: ugljen dioksid (CO2), sumpor vodonik (H2S), sumpor IV oksid (SO2), azot-monoksid (NO), azot-dioksid (NO2), hlorovodonična kiselina (HCl), hlor (Cl2), amonijak (NH3)…

Veoma je važno da instalaciju sistema obavi stručno lice i da ugrađena oprema bude kvalitetna. U suprotnom ćemo se uljuljkati u osećaj lažne sigurnosti, a našem domu i porodici i dalje će pretiti “tihi ubica”. Pravilna ugradnja sistema tiče se i projektovanja, odnosno adekvatnog rasporeda detektorskih sondi, što dalje omogućava pravovremenu detekciju i signaliziranje, ukoliko se registruje povećana koncentracija otrovne supstance. Naglašavamo da se detektori moraju nalaziti u svakoj prostoriji u kojoj postoji prekinut razvod gasa ili u kojoj se nalazi oprema koja u toku rada proizvodi ili koristi opasne gasove. Detektorima se moraju pokriti i svi ventilacioni i kablovski sistemi kojima se ova prostorija povezuje s ostalima.

Ako se oglasi alarm koji upozorava na povećanu emisiju opasnih gasova, odmah napustite kontaminirani prostor i pozovite nadležne službe! Svi sumnjivi simptomi koji upućuju na trovanje ugljen-monoksidom, zahtevaju hitnu medicinsku intervenciju. U suprotnom, rizikujete nastanak i razvoj trajnih posledica ili čak smrtni ishod. “Tihi ubica” ne diskriminše kada je izbor žrtava u pitanju – mada podaci pokazuju da je posebno opasan po decu, starije osobe i trudnice, a muškarci postaju žrtve trovanja duplo češće od žena.

“Tihi ubica” preti svima, ali nam je svima dostupna i adekvatna zaštita. U našoj ponudi možete pronaći vrhunsku opremu za zaštitu svog doma. Pored opcije dimenzionisanja sistema za detekciju gasa, Videomont nudi i usluge projektovanja i konsaltinga, kao i mogućnost integracije sistema za detekciju opasnih gasova sa drugim bezbednosnim sistemima. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *