Kako da produžite životni vek detektorima dima Leave a comment

detektori dima

Kada uložimo u određeni proizvod, nadamo se da će nas služiti duže nego što to obećava garancija. Ako se proizvod neprestano kvari, postaje nam jasno da nismo doneli ispravnu odluku i mudro investirali. U slučaju bezbednosnih sistema, nekvalitetna oprema automatski sa sobom povlači pitanje koliko smo zapravo sigurni u svom domu. Oprema koja se stalno kvari neće registrovati potencijalnu opasnost i biće glavni krivac za pokretanje lažnih alarma. Osnovni zadatak sigurnosnih sistema je pravovremena dojava svake potencijalne opasnosti. Ukoliko instalirani sistem ne ispunjava ovaj zadatak, suočeni smo s ogromnim propustom.

Prilikom nabavke sigurnosne opreme, obavezno se unapred informišite o proizvodima i vodite računa da izaberete sistem koji odgovara upravo vašim željama, potrebama, ali i mogućnostima. Informisati se možete na različitim forumima, mada tu ne možete biti sigurni u verodostojnost i pouzdanost podeljenih informacija. Važne podatke o proizvodima možete pronaći i na sajtu proizvođača ili zastupnika u prodaji, ali je uvek najbolje da odgovor potražite direktno od stručne osobe. Naime, prostor kojim kompanije raspolažu na sajtu je ograničen, pa su priložene informacije često šture, a ponekad ih je teško razumeti ako niste već upućeni u materiju. Zato je sva pitanja i dileme najbolje poveriti stručnom licu, koje će vam pristupiti individualno, uzimajući u obzir sve važne varijable.

Koliko je važan kvalitet opreme, toliko je važna pravilna instalacija. Kvalitetna oprema koja nije pravilno instalirana, neće dati optimalne rezultate. Kada je reč o ugradnji protivpožarnih sistema, Zakon o zaštiti od požara naše zemlje nalaže da poslove projektovanja i instalacije sistema i mera zaštite od požara, može da vrši samo pravno lice koje zadovoljava određene uslove i koje je upisano u registar. Sem toga, fizička lica koja obavljaju ugradnju i remont, moraju posedovati licence koje izdaje Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije. Dakle, pored toga što je ispravna instalacija protivpožarnih sistema bitna stavka prilikom zaštite objekta od požara, u pitanju je i oblast koja je zakonom regulisana.

Ako ste uložili u kvalitetnu opremu i instalaciju poverili proverenoj kompaniji, ispunjeni su svi uslovi za prvoklasnu zaštitu vašeg doma od potencijalnih opasnosti. Međutim, možete preduzeti i dodatne korake, koji će produžiti životni vek opremi. Do sada smo nastojali da donesemo ispravne odluke prilikom izbora opreme i instalatera, a sada smo u prilici da i sami utičemo na dugovečnost aparata. 

Kada su u pitanju detektori dima, naše ophođenje prema aparatu će u velikoj meri uticati na njegov životni vek:

  1. Redovno čistite detektore

Kada na red dođe generalno čišćenje prostorija, detektori dima često ostaju zapostavljeni. Reč je o opremi koja nosi ogromnu odgovornost, a cele godine je izložena prašini i različitim isparenjima. Sitne čestice koje se zadržavaju u unutrašnjosti uređaja mogu uticati na njegovo funkcionisanje, te nastaju kvarovi ili se pokreću lažni alarmi. Poput klima uređaja, i detektorima dima je neophodno redovno čišćenje. Stručnjaci predlažu temeljno čišćenje dva puta godišnje i to pomoću četkice usisivača. Ne savetuje se korišćenje hemikalija prilikom čišćenja, jer jaka hemijska isparenja mogu aktivirati detektor.

  1. Zamenite baterije

Kada aparat ne funkcioniše optimalno, odmah pomislimo da je nastao kvar. Međutim, problem se ponekad krije u dotrajaloj bateriji. Praksa je da se jednom godišnje menjaju baterije u svim detektorima. Moderni detektori imaju ugrađene napredne funkcije, koje nam jednostavno ne dozvoljavaju da zaboravimo na zamenu baterija. Naime, uređaj će sam prijaviti kada baterija slabi i tako vas upozoriti da je neophodna zamena. 

  1. Zamenite dotrajale detektore

Pored baterija, važno je na vreme zameniti i dotrajale detektore. Savet eksperata je da se zamena detektora vrši na svakih deset godina. Na ovaj način izbegavate rizik da dotrajali detektor ne odreaguje na potencijalnu opasnost. Međutim, ovog saveta se nemojte slepo pridržavati. Naime, ukoliko primetite da uređaj ne funkcioniše optimalno čak ni nakon zamene baterija ili da se često javljaju lažni alarmi – odmah ga zamenite, bez obzira koliko je vremena prošlo od prethodne ugradnje. Imajte na umu i lokaciju detektora. Nisu svi detektori podjednako izloženi nečistoći, prašini i isparenjima. Detektori dima koji se nalaze blizu kuhinje, kupatila i prostorija u kojima se češće boravi, verovatno će zahtevati češću zamenu od onih koji su smešteni u holovima.

Nabavka kvalitetne opreme, pravilna instalacija i briga o aparatima – tri su koraka koja garantuju sigurnost objekta. U pitanju je ultimativna formula za zaštitu prostora, ljudi i imovine i produžavanje životnog veka instalirane opreme. Izbor adekvatnog protivpožarnog sistema veoma je odgovoran zadatak. Zbog toga je važno na vreme se konsultovati sa stručnjacima. U ponudi Videomonta možete pronaći bogat protivpožarni asortiman, koji podleže evropskom standardu za protivpožarne sisteme EN 54. Reč je o standardu koji podrazumeva laboratorijsko ispitivanje svake zasebne komponente protivpožarnog sistema i utvrđivanje da li komponenta zadovoljava propisane zahteve. Možete biti sigurni da svaka komponenta vašeg sistema funkcioniše besprekorno i da ste potpuno zaštićeni.

Strah od vatre je jedan od prvih, ali i najracionalnijih čovekovih strahova. Vatrena stihija u trenu može odneti vrednu imovinu i ljudske živote. Ugradnja protivpožarnih sistema omogućava nam da se izborimo sa strahom od požara, a adekvatna briga o opremi produžava joj radni vek. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *