Interfonski sistemi – modernizacija i aktuelni trendovi

Bez obzira da li se radi o stambenim jedinicama ili privatnim imanjima – interfonski sistemi predstavljaju prvu liniju odbrane od provalnika. Često nepravedno zanemareni u društvu alarmnih i sistema video nadzora, interfonski sistemi su u protekloj dekadi značajno napredovali i ponudli nam čitav niz sofisticiranih funkcija. Interfoni su poslednjih nekoliko godina praktično evoluirali i postali mnogo više od jednostavnih unutrašnjih i spoljnjih jedinica – pomoću kojih posetilac inicira poziv, a domaćin pritiskom na dugme otvara kanal komunikacije. Daljinsko upravljanje i mogućnost integracije s drugim sistemima su opcije sa kojima se danas susrećemo, pre svega zahvaljujući migraciji na IP.

O pravom “bumu” na tržištu interfonskih sistema, svedoče i skoriji izveštaji. Prema istraživanju kompanije Grand View Research, vrednost tržišta interfonskih sistema 2018. godine je iznosila 17.8 milijardi američkih dolara. Prognozira se stopa godišnjeg porasta od 12.8% u periodu od 2019. do 2025. godine. Jasno je da interfonski uređaji prelaze u novu epohu i to zasluženo – noviteti, modernizacija i integracija postali su deo savremenih rešenja.

Video interfoni

Video jedinice polako ostvaruju prevlast nad audio rešenjima i predstavljaju budućnost. Zahvaljujući IP podršci, moguće su opcije kao što su HD, neverovatan kvalitet zvuka i ogroman raspon mogućnosti integracije. HD video interfonski sistemi se već uvelko koriste u brojnim stambenim kompleksima. 

S druge strane, audio interfonski sistemi apsolutno nisu van upotrebe! Zapravo, pri izboru opreme, odlučujuća varijabla je uloga koju će sistem imati. Primera radi, u institucijama u kojima su mogućnosti najave i nesmetane komunikacije ključne (poput škola ili bolnica), audio rešenja su pun pogodak. 

Daljinska kontrola

Mogućnost daljinske kontrole, glavni je trend na tržištu interfonskih sistema proteklih godina. Smatra se da su interfonski sistemi koji su bazirani na cloud-u, zapravo budućnost tehničke bezbednosti. Opcija daljinskog pristupa je veoma tražena funkcija, a posebno je došla do izražaja za vreme pandemije, kada se smatralo da su brojne poslovne zgrade ostale nezaštićene. 

Daljinska kontrola interfonskih sistema omogućava upravljanje sistemom s bilo koje lokacije. Kada pojedinac pristupi zgradi i pritisne dugme na spoljnjoj jedinici, notifikaciju dobija pojedinac koji se u tom trenutku uopšte ne mora nalaziti u samom objektu, te se otvara kanal komunikacije. Direktna povezanost, bez nepotrebnog čekanja, umnogome poboljšava korisničko iskustvo. Dodatna prednost je što svaki posetilac stiče utisak da je zgrada vrhunski zaštićena i pod konstantnim nadzorom, što je odlično sredstvo za odvraćanje uljeza i potencijalnih provalnika.

Mobilne aplikacije

Usko povezana s opcijom daljinske kontrole je i mogućnost upravljanja sistemom putem aplikacija na mobilnom telefonu ili tabletu. Primera radi, ako vam na kućnu adresu stiže paket, kurira možete pustiti u svoj dom čak i ako ste trenutno kilometrima udaljeni. Integracija sa savremenim sistemom video nadzora omogućava pažljivo praćenje svih posetilaca i stanja u objektu u svakom trenutku, bez obzira na udaljenost. 

Ovakvo rešenje je idealno za stambene komplekse u kojima boravi više zakupaca. U slučaju promene zakupca, dovoljno je samo resetovati softver za ulaznu stanicu jedinice, odobriti pristup novim stanarima i blokirati pristup prethodnim. 

Mogućnost integracije s drugim sistemima

Jedna od glavnih prednosti savremenih pametnih sistema tehničke zaštite, jeste upravo mogućnost integracije s drugim sistemima. Integracija modernih interfonskih sistema sa sistemima video nadzora ili alarmnim sistemima, već se odomaćila u svetu, ali i kod nas. Na ovaj način je moguće pravovremeno uočiti uljeze ili kritične situacije i blagovremeno reagovati. Integracija interfonskih sistema s raznim rešenjima za kontrolu pristupa, imperativ je za održavanje bezbednosti u brojnim poslovnim objektima. 

Bežične tehnologije

IP interfonski sistemi se već oslanjaju na bežičnu konekciju. Međutim, stručnjaci prognoziraju da će povezivanje preko 4G i 5G mreže dominirati u narednom periodu. Naime, smatra se da će ovaj način povezivanja bivati sve popularniji kako cene prenosa podataka postanu jeftinije, lokacije udajenije, a povezivanje kablovima neizvodljivo.

Vertikalna komunikacija

Iako uglavnom govorimo o tehnološkim novitetima, savremeni trendovi se odnose i na pripisivanje novih uloga postojećim rešenjima. Interfonski sistemi se sve više koriste i za vertikalnu komunikaciju u većim kompleksima, kako bi se uštedelo na vremenu ili se izbegla fizička interakcija

Primera radi, medicinska sestra preko interfona može komunicirati s pacijentom koji se nalazi u istoj bolnici, ali je udaljen nekoliko spratova. Prednost ovakvog načina komunikacije posebno je došla do izražaja za vreme pandemije, kada se maksimalno radilo na minimiziranju fizičkog kontakta (posebno u slučajevima kada se pouzdano znalo da je jedna osoba zaražena). U školama se interfoni mogu koristiti za komuncikaciju s učenicima ili roditeljima pre ulaska u školske prostorije (radi usmerenja, upozorenja ili informisanja). Postaje jasno da brojne javne ustanove, ali i kompanije, mogu imati koristi od primene interfonskih rešenja za vertikalnu komunikaciju. 

Možemo zaključiti da interfonski sistemi idu u korak s najnovijim tehnološkim dostignućima. Iako su, neopravdano, povremeno u zapećku kada se govori o najmodernijim rešenjima tehničke zaštite (jer se prednost uglavnom daje alarmnim i sistemima video nadzora), jasno je da su interfonski sistemi važna karika u podizanju bezbednosti našeg doma ili poslovnog prostora na najviši nivo.