E-bulb – najmanji protivpožarni aparat na svetu!

Instalacija kvalitetnog protivpožarnog sistema u dom ili poslovni prostor, uvek je imperativ. Ugradnja protivpožarne zaštite je, u određenoj meri, i zakonom definisana, s tim da je izbor konkretnih uređaja prepušten krajnjem korisniku (najčešće uz pomoć i savete stručnog lica).

Danas su inovacije u svetu protivpožarne zaštite pre svega usmerene na prevenciju i detekciju požara u samom začetku. Iz NFPA (Nacionalno udruženje za zaštitu od požara) ističu da 30% požara u SAD-u nastaje kao posledica rada neispravnih/nekvalitetnih električnih uređaja (varijacija napona, preopterećenje, oštećenje instalacija…). Tu nailazimo i na prvi problem – teško je registrovati požar u početnoj fazi, ako je inicijator varnica u električnom uređaju. S tim u vezi, nemačka kompanija JOB je tržištu predstavila E-bulb – rešenje za varničenje koje nastaje u električnim uređajima i, po njihovim rečima, najmanji protivpožarni aparat na svetu! 

Šta je i kako radi E-bulb?

Živimo u svetu pametnih kuća – uređaji su povezani i konstantno pod naponom, kako bi stalno bili u pripravnosti i kako bismo ih mogli aktivirati po potrebi. Svaki uređaj koji ima vlastito napajanje, povećava rizik od pokretanja požara. Budući da svaki treći požar nastaje upravo kao rezultat varničenja električne opreme, ideja je da se E-bulb ugradi u sam uređaj. Cilj je da se unapredi kompletan koncept, da se požar suzbije na direktnom izvoru, te da se zaštita od požara praktično ne razdvaja od aparata. Smatra se da zaustavljanje požara na nivou uređaja minimizira troškove, spašava živote i garantuje minimalan prekid poslovanja. Koncept ima i ime – zaštita od požara integrisana u uređaj.

E-bulb je zapravo presvučena staklena sijalica, koja je ispunjena netoksičnim sredstvima za gašenje požara. Najmanja verzija ovog uređaja dugačka je svega dva centimetra. E-bulb radi 24 časa, a bez napajanja i bez održavanja može da traje duže od deset godina. Kada E-bulb detektuje porast temperature ili požar (kroz praćenje napona i zagrejanosti uređaja), komponenta puca, prekida napajanje i gasi plamen.

Kome je namenjen E-bulb?

Mogućnosti i oblasti primene E-bulb sijalica su brojne i različite. Instalacija je moguća u adaptere za napajanje, medicinsku opremu (defibrilatori, koncentratori kiseonika, respiratori), medijsku tehnologiju (bilbordi, reklamni ekrani), kućne aparate… Praktično, gde god je u upotrebi električna oprema, E-bulb se može koristiti za zaštitu od požara!

Budući da radi 24 časa bez napajanja, E-bulb dobija zadatke u osetljivim zonama, poput aerodroma, železničkih stanica, tržnih centara i drugih većih površina na kojima se okuplja veliki broj ljudi. U okviru procene rizika od požara, zaštita od požara integrisana u same sisteme omogućava klasifikaciju električnih uređaja u “potencijalnu zaštitu od požara” umesto u “potencijalne izazivače požara”. S tim u vezi, reklamni ekrani i bilbordi lakše dobijaju odobrenje za postavljanje i u osetljiva područja (čak i u zone za evakuaciju), od čega koristi imaju proizvođači, ali i posetioci koji su potencijalni potrošači. 

Dakle, E-bulb se može koristiti u našim domovima, ali i u komercijalne svrhe – u cilju suzbijanja širenja požara i gašenja požara u samom začetku i to na nepristupačnom izvoru.

Da li je E-bulb zamena za klasični protivpožarni sistem?

Noviteti na tržištu protivpožarne zaštite su orijentisani pre svega na prevneciju. U samo nekoliko minuta, vatrena stihija može odneti teško stečenu imovinu ili čak i ljudske živote. Statistika pokazuje da svaki treći požar u Nemačkoj prouzrokuje više od 500.000 evra štete, a pogođene kompanije uglavnom nikada ne uspeju u potpunosti da se oporave. Samo 23% pogođenih kompanija nakon požara nastavlja poslovanje istim intenzitetom, dok preko 40% mora “staviti ključ u bravu”. E-bulb suzbija požar u samom začetku, pa je jasno da primena ovog rešenja može sprečiti nastanak ogromne materijalne štete ili čak i propast preduzeća! Proizvođači E-bulb rešenja navode da bi i osiguravajuće kuće mogle razmotriti visinu premije za sve korisnike koji upotrebljavaju električne uređaje s integrisanom zaštitom od požara, što automatski znači i smanjenje ukupnih troškova. 

S druge strane, korisnici moraju obratiti pažnju i na širu sliku. Prognoze su da će cena E-bulb zaštite od požara pasti u narednom periodu, ali moramo imati na umu da je u pitanju dodatni trošak za svaki kupljeni uređaj. E-bulb predstavljaju kao jednostavno, pasivno i pouzdano rešenje za dodatnu zaštitu od požara, s akcentom na “dodatnu”. Ovo rešenje apsolutno ne može zameniti klasične protivpožarne sisteme – ni realno, ni u očima zakona. Iako nezanemarljiv broj požara nastaje kao posledica varničenja električnih aparata, ne smemo ignorisati druge moguće inicijatore požara. Baš zbog toga, ne važemo između E-bulb rešenja i kompletne protivpožarne zaštite, nego koncept integrisane protivpožarne zaštite posmatramo kao dodatak i svojevrsnu nadogradnju kvalitetnog i sveobuhvatnog sistema

Kada govorimo o bezbednosti, više ne govorimo samo o funkcionalnosti, nego i o estetici. Iako je zaštita prostora, imovine i voljenih uvek prioritet, jasno je da nam je izgled enterijera (ili eksterijera) takođe veoma važan i predstavlja direktan odraz našeg ukusa. S tim u vezi, dizajn zaštitne opreme je veoma bitna stavka, pored efikasnosti i “user-friendly” korisničkog interfejsa. “Nevidljiva” zaštita je svakako odlična opcija kada razmišljamo o estetici, ali ne smemo zanemariti trenutna ograničena takvih rešenja. Integracija zaštite u sam uređaj predstavlja izvanrednu inovaciju, ali je jasno da je u pitanju rešenje na kojem se i dalje mora raditi i koje, najverovatnije, nikada neće moći da zauzme mesto protivpožarnom sistemu koji nudi sveobuhvatnu zaštitu i mogućnost integracije s drugim sistemima.