Mitovi o bezbednosti – kako da budete sigurni da ste zaštićeni?

Jedini scenario gori od potpune nezaštićenosti je lažna sigurnost. Situacija u kojoj se u svom domu ili poslovnom prostoru opuštamo, uvereni da nemamo razloga za brigu, zapravo može biti veoma opasna. Nismo oprezni jer smo ubeđeni da smo bezbedni, ali nismo bezbedni jer nismo preduzeli sve neophodne mere. Jasan uvid u stvarnu situaciju uglavnom dobijamo prekasno – nakon nemilog ishoda koji je mogao biti sprečen. Pravo je vreme da se pozabavimo mitovima koje vezujemo za bezbednost, kako bismo počeli da ulažemo u rešenja koja zaista donose rezultate i rešili se lažnog osećaja sigurnosti od kojeg niko nije imao koristi.

  1. Sigurnosni sistemi su veoma skupi

Jedna od najvažnijih karakteristika sistema tehničke bezbednosti je fleksibilnost. To bi značilo da se komponente sistema lako prilagođavaju vašim potrebama, željama, ali i mogućnostima. Raspoloživi budžet svakako je važna varijabla prilikom izbora optimalnog sigurnosnog sistema. Postoji toliko opcija i rešenja, da će stručno lice bez sumnje pronaći idealan odgovor na sve vaše potrebe. Tržište je danas široko, otvorene su mogućnosti integracije više različitih sistema, a dodatne funkcije poput daljinskog upravljanja svim komponentama sistema, postaju sastavni deo redovne ponude.

Pre nego što zaključite da je ulaganje u sigurnosne sisteme preveliki trošak, proverite šta to sve današnje tržište može da vam ponudi. Alarmni sistemi i sistemi video nadzora danas se mogu pronaći po veoma povoljnim cenama, dok kvalitet ostaje vrhunski! Svako zaslužuje bezbednost i baš zato se za svakog mora pronaći idealno rešenje tehničke zaštite. Jasno je da se radi o ultimativnoj zaštiti ljudi, prostora i imovine i da je u rešenja koja garantuju bezbednost uvek mudro ulagati.

Pored toga, ugradnjom sigurnosnog sistema možete i dodatno štedeti. Troškovi osiguranja vašeg doma mogu varirati u zavisnosti od lokacije, kvadrature i vrste objekta i raznih drugih faktora. Ukoliko ugradite sigurnosni sistem u svoju nekretninu, brojne osiguravajuće kuće će vam ponuditi popust na polisu osiguranja i to 10-20%! Investiranjem u sopstvenu bezbednost, vi zapravo štedite.

  1. Moj ljubimac će zaštiti kuću

Nekada je glavna uloga psa bila da štiti prostor i ukućane od uljeza i opasnosti. I danas se mnogi kunu u vernost svog psa i sigurni su da će ih zahvalna životinja braniti čak i svojim životom. Ipak, težak zadatak monitoringa i zaštite kuće i okućnice ne bi trebalo prepustiti isključivo našem četvoronogom prijatelju. Pojedine rase pasa će odlično detektovati opasnost i bez razmišljanja upozoriti i zaštiti vlasnika, ali se urođene sposobnosti našeg ljubimca ne mogu ni porediti sa mogućnostima sofisticiranog bezbednosnog sistema.

Sigurnosni sistemi su dizajnirani sa jedinstvenim zadatkom – zaštita ljudi, prostora i imovine putem najmodernijih tehnoloških rešenja. Sistem može imati ulogu u prevenciji i zaštiti, obaveštavati vlasnika objekta o potencijalnim opasnostima, komunicirati s nadležnim organima, te integracijom s drugim sistemima omogućiti vrhunski nivo zaštite, prema potrebama krajnjeg korisnika. Čak ni razigrana životinja danas ne predstavlja problem za savremene sigurnosne sisteme, jer softver “uči” da kretanje ljubimaca ne registruje kao sumnjivu aktivnost, što u velikoj meri smanjuje broj lažnih alarma.

Nećemo umanjivati ulogu psa kao vašeg vernog zaštitnika, ali je jasno da bi brigu o bezbednosti ljudi, prostora i imovine, danas trebalo prepustiti sofisticiranim sistemima. 

  1. Uvek zaključam i nema razloga za strah

Zaključavanje vrata i zatvaranje prozora svaki put kada napuštamo svoj dom, navika je koje bi se trebalo držati. Čak i ako ćete negde otići samo na par minuta, vrata ipak zaključajte. Vešti provalnici iskoristiće svaki minut vašeg odsustva, a otključana vrata će im dodatno popraviti prolazno vreme. 

Međutim, ni zabravljena vrata nisu garancija sigurnosti. Naime, čak 60% ukupnih provala započinje nasilnim ulazom kroz vrata ili prozore. Provalnici ne gube vreme na elegantan ulazak na tuđi posed, njihova misija je jasna – ući, pokupiti plen i izaći, u najkraćem mogućem roku. Iskusnom kriminalcu dovoljno je manje od jednog minuta da obije vrata ili prozor. To bi značilo da će ga naše revnosno zaključavanje samo neznatno usporiti.

Senzor loma stakla bi u takvim situacijama bio od velike koristi. Koliko god se provalnik trudio da bude nečujan prilikom obijanja, senzor će ga uvek detektovati i to sa udaljenosti od nekoliko metara. Dakle, zaključavanje vrata i prozora je dobra navika, ali ne isključuje potrebu za adekvatnim sistemom tehničke zaštite.

  1. Bežični sistemi nisu pouzdani

Mada su se savremena rešenja nebrojano puta pokazala dostojna poverenja korisnika, mnogima je bežična tehnologija i dalje “trn u oku”. Istina je da je bežična tehnologija danas toliko napredovala, da više nema razloga da uopšte dovodimo u pitanje sigurnost bežičnih rešenja.

Dodatna prednost je što nema potrebe za razvlačenjem kablova i žica (ušteda vremena i materijala), a potencijalni provalnici neće biti u mogućnosti da preseku žice i na taj način prekinu kontakt sistema sa centralom. Zaključujemo da razloga za strah od bežičnih rešenja zaista nema i da možete da se osećate sasvim bezbedno u svom domu dok o vašoj sigurnosti brine bežični alarmni sistem. Kada dođe vreme za selidbu, ponovo nema potrebe za “čupanjem” žica. Uređaji se jednostavno diskontektuju i prenesu na novu lokaciju. Više o tome kako bežični alarmni sistemi unapređuju bezbednost, možete pročitati u našem blog tekstu

Najvažnije je da stvarne prioritete kada je bezbednost u pitanju, nikada ne pomešate s mitovima koji se prenose s kolena na koleno. U suprotnom, postoji opasnost da doživite scenario s početka priče i uljuljkate se u osećaj lažne sigurnosti.

Ako imate pitanja oko kojih vam može pomoći naš stručni tim, slobodno nam se obratite. Odgovor vam šaljemo u najkraćem roku.