Pametna kuća budućnosti – trendovi za 2022.

Već smo navikli da nam savremena tehnološka rešenja sve više pomažu u svim aspektima života. Još početkom milenijuma smo “pametna rešenja” polako počeli da uključujemo u sopstvena domaćinstva. Pametne kuće nisu novost ni u svetu ni kod nas. Međutim, iz godine u godinu svedoci smo kontinuiranog napretka tehnologije i naši domovi postaju sve “pametniji”.

Deluje da godina u koju smo tek zakoračili neće biti izuzetak kada je u pitanju tehnološka revolucija, pa su i naša očekivanja prilično visoka: računamo da će nam “pametna rešenja” dodatno olakšati svakodnevicu. Već na samom početku godine jasno nam je da postoje određeni trendovi kada su “pametne kuće” u pitanju: tehnička zaštita i kontrola pristupa, pametni uređaji, energetska efikasnost, senzori, razvoj robotike, pametna svetla…

Sistemi tehničke zaštite i kontrola pristupa

U narednom periodu će akcenat uglavnom biti na kompletnoj automatizaciji. Automatizacija procesa i mogućnosti integracije sistema – postaće standard kada je reč o tehničkoj zaštiti. Pred proizvođačima je težak i važan zadatak kreiranja komponenti koje su visoko funkcionalne, ali kojima je lako upravljati.

Opcija integracije različitih sistema tehničke zaštite (video nadzor, alarmni sistemi, kontrola pristupa, pametna svetla) postaje prioritet. Upravljanje svim sistemima preko jednog korisničkog interfejsa je krajnji cilj.

Mogućnost daljinskog upravljanja polako postaje standard za sve sisteme. Sistemi tehničke zaštite postaju sve sofisticiraniji i automatski uključuju pojedine funkcije koje smo do juče smatrali luksuznim. Tipičan primer funkcije koja će postati sve popularnija u godini pred nama je tzv. “simulacija svetala”. Kada su ukućani odsutni, sistem sam simulira povremeno paljenje i gašenje svetala u objektu (u skladu sa potrebama i dobu dana), kako bi odvratio potencijalne provalnike. Jedna tako jednostavna funkcija omogućava vrhunsku prevenciju!

Pametni uređaji

U koju god prostoriju da uđemo, “pozdraviće” nas pametni uređaji. Alexa, Siri i Google Assistant će nas možda i bukvalno pozdraviti, jer se radi o “voice asiistants” ili glasovnim asistentima, koji nam svaki dan čine barem malo lakšim.

Većina pametnih uređaja (kako danas, tako i u budućnosti) zasnovana je na automatizaciji i kontroli pomoću glasa ili gestikulacija

Navikli smo da je naš pametni televizor mnogo više od “centra za zabavu”. Dodatne funkcije omogućavaju nam da preko televizora upravljamo drugim sistemima (npr. svetlom). Smatra se da će u narednom periodu pametni uređaji “osvojiti” kupatilo i kuhinju! Predviđa se da će mikrotalasne pećnice i rerne s ugrađenim kamerama (za nesmetan daljinski monitoring hrane u pripremi), postati standard. Samočisteći toaleti i tuševi koji automatski regulišu temperaturu vode, postaće naša realnost.

Energetska efikasnost

Energetska efikasnost trebalo bi da bude prioritet svima u tekućoj i godinama koje slede. Korištenjem “zelenih rešenja” ne samo da ćemo povoljno uticati na račun za struju, nego ćemo i štedeti nepovratne resurse.

U 2022. godini, poseban akcenat biće na pametnim svetlima. Funkcija automatskog osvetljenja prostora (paljenja svetla kada neko u prostoriji boravi i gašenja ako je prostorija prazna) se već odomaćila u brojnim domovima. Sada je fokus na inovacijama kao što je automatizovana fina regulacija pametnog svetla u skladu s uslovima – automatski slabije osvetljenje ako je u prostoriji upaljen televizor ili ako je uključena dekorativna rasveta. 

“Occupancy sensors”, odnosno senzori zauzetosti, detektuju prisustvo u određenom prostoru i na taj način omogućavaju automatsku regulaciju osvetljenja i temperature. Smatra se da će u skorijoj budućnosti ovi senzori umeti da razlikuju osobe prema različitim paternima ponašanja i na taj način prilagođavati aktivnost pametnog sistema.

Roboti i u našem domu!

Možda vam roboti pomoćnici zvuče futuristički, ali činjenica je da se u većini domova danas nalaze roboti usisivači – pristupačne cene i praktičnog dizajna! Smatra se da će u narednih nekoliko godina doći do prave revolucije robotike u našim domovima, a roboti će nam pomagati u čuvanju dece, čišćenju, pa čak i monitoringu našeg zdravstvenog stanja!

Komponente za monitoring sna ugrađene u pametne sisteme u našim domovima, već su u stanju da prepoznaju rane simptome depresije. Poučeni pandemijom, funkciju automatskog monitoringa telesne temperature dok boravimo u svom domu, smataćemo standardom. Prognozira se da će moderne fitnes aplikacije i uređaji biti u stanju da prepoznaju različite simptome bolesti i nagle promene u organizmu.

Različiti uređaji i funkcije sistema koje smo pre samo koju godinu mogli da vidimo isključivo na filmskom platnu, danas se useljavaju u naše domove i čine nam život lakšim. Nova tehnološka rešenja pristižu, a pojavljuju se i dodatne funkcije za uređaje koje već posedujemo. Godina pred nama ne obećava kompletnu tehnološku revoluciju, ali svakako nagoveštava brojna iznenađenja u svetu pametnih uređaja i tehničke zaštite.