Najpopularnije metode krađe automobila – zaštitite se na vreme! Leave a comment

Svog četvortočkaša doživljavamo gotovo kao člana porodice, ili barem kao dom na točkovima. Ukupan staž proveden za volanom kod većine bi pokazao ozbiljnu brojku. Za to vreme ćemo svoje vozilo dobro upoznati, naučiti da odreagujemo na svaki zvuk, čak i pre nego što nas lampica na tabli upozori na potencijalni kvar. Mali servis, veliki servis, povremeni odlazak kod majstora, registracija – ne samo što nam je drag, naš automobil je i značajna investicija. Bilo da kod vas prednjači emocija ili briga o finansijama, otuđenje ili oštećenje automobila sigurno nećete shvatiti olako. Da biste se adekvatno zaštitili, važno je da budete upućeni u najpopularnije metode krađe automobila. 

Posledice epidemiološke situacije populaciju ne pogađaju samo zdravstveno, nego i finansijski. Otkazi usled smanjenja obima posla ili čak gašenja poslovanja, danas nisu retkost. Nedostatak finansijskih sredstava pojedince podstiče na kriminal. Za razliku od perioda karantina, kada se zbog ograničenja kretanja beleži niža stopa kriminalnih aktivnosti, period nakon karantina pokazuje očekivani porast. Situaciju, nažalost, ne možemo promeniti, ali se možemo postarati da maksimalno zaštitimo svoje najmilije i vrednu imovinu.

  1. “Natrkača”

U pitanju je jedna od omiljenih metoda kradljivaca automobila, iz prostog razloga što ne moraju previše da se trude i zapravo koriste minut nepažnje vlasnika vozila. 

Vozač zaustavlja svoj automobil, kako bi platio benzin, časkom otišao do kioska ili toaleta. Dakle, vlasnik samo na par trenutaka napušta vozilo, koje ostaje u pogonu. Tih par trenutaka je sasvim dovoljno da iskusni lopov opazi napušten automobil, sedne u njega i zaputi se u nepoznatom smeru. Kradlijvac se u ovom slučaju naoružava samo strpljenjem i čeka povoljnu metu. Baš zato, stručnjaci savetuju da uvek zaključavate vozilo i ključ ponesete sa sobom. Bez obzira da li ćete odsustvovati par minuta ili par sati, vozilo uvek mora biti pod nadzorom ili zaključano.

  1. “Na čukanje” ili “Retrovizor metoda”

Kod ove metode kriminalci ipak moraju uložiti malo više truda, ali im je mnogo lakše da odrede metu i vreme napada. Naime, svako vozilo i u svakom momentu može postati žrtva napada. Odabrano vozilo napadači prate određeno vreme, da bi u pogodnom trenutku izazvali blaži kontakt ili “čukanje”

Kradljivci zatim namerno pokušavaju da isprovociraju vozača i navedu ga da izađe iz vozila. Vozač izlazi iz automobila, ne sluteći da radi upravo ono što lopovi od njega i očekuju. Jedan napadač uleće u napušteno vozilo, dok se ostali vraćaju u svoje vozilo i napuštaju mesto susreta.

Ponekad napadači targetiraju retrovizor prilikom sudara. Zamena retrovizora je relativno jeftina pa neće dovesti do velikih izdataka ukoliko ukradeno vozilo požele da preprodaju.

U ređim slučajevima, operacija ima i razrađeni scenario. Nakon isceniranog sudara, prevaranti za štetu nastalu na njihovom automobilu krive nevinog vozača. U celu priču uključuju poziv “policiji” (poziv je zapravo usmeren ka njihovim saučesnicima koji na mesto udesa dolaze uniformisani) ili “osiguravajućoj kući”. “Policija” dolazi na mesto udesa i navodno obavlja uviđaj. Minut nepažnje je dovoljan da ceo tim prevaranata otme vozilo. Osiguravajuća kuća navodno procenjuje štetu na basnoslovne iznose, pa prevaranti predlažu žrtvi da situaciju reše na licu mesta i to plaćanjem u gotovini, te obećavaju da će osiguravajuća kuća naknadno i kontaktirati žrtvu. Do tog poziva, naravno, nikada ne dolazi. Žrtvi ostaje oštećeno vozilo i znatno olakšan novčanik.

Eksperti upozoravaju i na krađe vozila pod pretnjom vatrenim oružjem, koje se najčešće odvijaju dok automobil čeka zeleno svetlo na raskrsnici. Kradljivci se često predstavljaju i kao stoperi, pa vaš humani gest za posledicu može imati otuđenje vozila.

  1. Skeniranje frekvencije daljinskog ključa ili “man in the middle”

Ako se odluče za ovu metodu, napadači će koristiti specijalne mobilne skenere za kopiranje frekvencije signala koju odašilje ključ za daljinsko otključavanje automobila. Uređaj koji se popularno naziva džener, može blokirati signal koji dolazi iz vašeg ključa. Ako pokušate da zaključate svoj automobil daljinski, uređaj će automatski presresti i blokirati signal, a kradljivac će bez problema ući u otključano vozilo. 

Postoje i uređaji koji se koriste za pojačavanje frekvencije signala koji dolazi iz ključa i koriste se kod “man in the middle” metode. Ostavili se zaključano vozilo na parkingu i zaputili se u obližnju prodavnicu. Kradljivac će pomoću posebnog uređaja uspeti da lokalizuje signal vašeg ključa, te da ga pojača. Automobil će registrovati pojačan signal i eto jednostavnog načina da se otključa zaključano vozilo. 

  1. Probijanje guma

Probijanje guma je davno oprobana metoda, koja gotovo nikada ne omane. Napadači postavljaju oštar predmet ispod točka parkiranog automobila i potom čekaju da se vozilo, usled oštećenja, zaustavi. Dok vozač proverava stanje, kriminalci koriste priliku i otimaju sve vrednosti iz automobila. Oštri predmeti se ponekad postavljaju ispod guma i dok vozači čekaju na naplatnim rampama ili pumpama. Ako je operacija usmerena na krađu vozila, napadači pažljivo buše gume, kako bi žrtva u vožnji osetila oštećenje i zaustavila automobil, ali i kako bi sami napadači nakon krađe automobila ipak uspeli da ga dovezu do obližnjeg skrovišta.

Statistika pokazuje da se automobili najviše kradu na velikim parkinzima, ispred bolnica, tržnih centara, kulturno-umetničkih objekata, stadiona i garaža koje nisu adekvatno pokrivene video nadzorom. Stručnjaci savetuju instalaciju sistema video nadzora za vozila. Prvi razlog za ugradnju sistema je bezbednost robe i putnika i olakšana naplata osiguranja ako dođe do udesa.  Drugi razlog za ugradnju tiče se kompanija koje raspolažu voznim parkom, a odnosi se na monitoring zaposlenih. Više informacija o važnosti instalacije sistema video nadzora za vozila, kome je ovaj sistem namenjen i kako funkcioniše, možete pročitati na našem blogu.

Lopovi postaju sve kreativniji u svom pristupu, pa je korisno raspolagati informacijama o načinu na koji deluju. Iz policije nam stiže dodatni savet – uvek zaključavajte svoj automobil i ključ ponesite sa sobom. U čak 15% slučajeva do otuđenja dolazi jer je ključ ostavljen u otključanom automobilu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *