Provalili su u Vaš dom – evo šta da učinite!

Sama ideja da bi neko mogao da provali u naš dom, čini da jeza prođe celim našim telom. Jedino što može učiniti da ova noćna mora deluje još strašnije je mogućnost da se naši najmiliji nađu na putu kriminalcima u trenutku provale. Štetu, u takvim slučajevima, nećemo posmatrati samo kroz materijalne gubitke, nego i kroz psihičku traumu kroz koju ćemo, bez sumnje, proći. Niko ne očekuje provalu niti uljeza u svojoj kući i upravo taj efekat iznenađenja utiče da se dodatno zbunimo i počnemo da paničimo. 

Dodatno zabrinjava statistika: u Beogradu se godišnje provali u oko 1200 domova, što je 3 doma dnevno. Provalnici su posebno aktivni za vreme odmora – leti i tokom novogodišnjih praznika. Praznična sezona nam se opasno bliži, a kod nas je prevencija uvek prioritet, pa smo rešili da vam ponudimo “korak po korak” savete kako da postupate ukoliko dođe do provale u vaš dom.

  1. Pozovite policiju

Ako uočite znakove provale, odmah napustite prostor i pozovite policiju! Eksperti savetuju da se zaključate u automobil ili odete kod komšija od poverenja. Zatim sačekajte dolazak policije. 

Dva su ključna razloga zašto ne bi trebalo da se zadržavate na “mestu zločina”:

  • provalnici se možda i dalje nalaze u vašem domu
  • svi dokazi će ostati netaknuti, kako bi policija mogla da istraži

Tek kada policija utvrdi da je bezbedno i da vam zeleno svetlo, možete ući u svoj dom. Ukoliko ste pravovremeno instalirali alarmni sistem, aktivacija sistema od strane uljeza će poslati signal za uzbunu. Ako ste povezani s monitoring centrom, tim profesionalaca će automatski reagovati na poziv, doći na lice mesta i kontaktirati nadležne organe (postupaće prema unapred dogovorenoj proceduri).

  1. Inventura

Kada policija da odobrenje, uđite u svoj dom i započnite inventuru. Pažljivo prođite kroz sve prostorije i zabeležite nastalu štetu (oštećena vrata, prozori, zidovi…). Ukoliko primetite da nedostaju krupniji predmeti, popust televizora ili računara, obavezno fotografišite mesto na kojem su se prethodno nalazili. 

Za vreme inventure se trudite da ništa ne dodirujete jer će policija možda naknadno prikupljati dokaze. Ako ste u svoj dom ugradili sistem video nadzora, proverite snimljeni materijal – postoji velika verovatnoća da je kompletan događaj zabeležilo budno oko kamere. Jasno je da je snimak video nadzora neoboriv dokaz na sudu.

Napravite spisak otuđenih predmeta u nekoliko primeraka. Jedan primerak predajte policiji, drugi je namenjen vašoj osiguravajućoj kući, dok treći zadržite za sebe.

  1. Osiguranje

Ako ste dom osigurali, vreme je da kontaktirate osiguravajuću kuću i objasnite šta se desilo. Prikupite svu neophodnu dokumentaciju, uključujući policijski izveštaj, spisak otuđenih predmeta koji smo ranije spomenuli, a navedite i kakva su oštećena nastala prilikom provale. Svoje tvrdnje potkrepite fotografijama i snimcima kamera za video nadzor.

Osiguravajuća kuća bi tada trebalo da pošalje agenta na vašu adresu, kako biste zajedno utvrdili stanje. Budite otvoreni i spremni da odgovorite na moguća pitanja. Cela situacija verovatno neće biti prijatna jer ćete ponovo morati da prođete kroz teške trenutke, ali je sastavni deo procesa i jedini način da ostvarite svoja prava.

  1. Popričajte s komšijama

U današnje vreme živimo brzo, pa deluje da je sve manje vremena za nova poznanstva, a prvi komšija nam je često potpuni stranac. Ukoliko je došlo do provale, pokušajte da komunicirate s komšijama – na ovaj način ćete možda saznati važne informacije (ukoliko te informacije već nije prikupila policija), a pri tome ćete ih i upozoriti na povećan rizik od provale u kraju. Naime, provalnici često rade po rejonima, pa će serija provala najčešće pogoditi jedno naselje u vrlo kratkom periodu. Na vreme upozorite komšije, kako bi bili na oprezu ili blagovremeno instalirali sistem tehničke zaštite u svoj dom. 

  1. Počistite

Ako ste svoj dom zatekli u potpunom haosu, oduprite se porivu da odmah sve počistite! U procesu čišćenja ćete verovatno uništiti vredne dokaze, koji bi mogli biti presudni tokom istrage. Tek nakon što su svi dokazi prikupljeni i policija vam da odobrenje, počistite prostor

Kada prostor vratite u prvobitno stanje, sigurno ćete osetiti veliko olakšanje. Međutim, to verovatno neće biti dovoljno da se ponovo osećate sigurno u svom domu. Pored pretrpljenih materijalnih gubitaka, osetićete da je neko narušio vašu privatnost i okaljao čistoću životnog prostora. Stručnjaci preporučuju psihološko savetovanje, kako biste lakše i brže prebrodili traumu.

  1. Ugradite sistem tehničke zaštite

Ukoliko želite da se u svom domu ponovo osećate bezbedno, vreme je za ugradnju sistema tehničke zaštite. Obratite se kompaniji koja će, uzimajući u obzir vaše potrebe, želje i raspoloživi budžet, ponuditi optimalno sigurnosno rešenje.

Pored očigledne uloge, sigurnosni sistemi postižu veliki uspeh i u odvraćanju potencijalnih provalnika. Naime, istraživanja pokazuju da 60% provalnika traži novu metu ako primeti da je ciljani prostor zaštićen sigurnosnim sistemom.

Provala u našu oazu mira nije scenario koji bilo ko od nas priželjkuje. Ipak, rizik od provale je realan, a najbolje rešenje su prevencija i priprema. Ako želite da zaštitite svoj dom ili imate pitanja u vezi opreme za tehničku bezbednost, slobodno nam se obratite i naš tim će vam se javiti u najkraćem roku.