Da li je VSaaS model pravi izbor za Vas?

Ako ste u toku s najsavremenijim rešenjima tehničke zaštite, sigurno ste već čuli za VSaaS. Ako niste, pravi je trenutak da se upoznate s VSaaS modelom i otkrijete da li je u pitanju novitet koji će vam pomoći da uštedite dragocene resurse – vreme i novac. Reč je o modelu koji je već u širokoj upotrebi u svetu, a sve se više koristi i kod nas.

Šta predstavlja VSaaS?

VSaaS (Video Survelliance as a Service) podrazumeva pohranjivanje snimljenog video materijala na cloud. Dakle, u pitanju je pomak u odnosu na raniji trend – čuvanje podataka na NVR snimačima ili hard diskovima računara.

U prilog VSaaS modelu govori i činjenica da je 93% svetskih kompanija već prihvatilo cloud kao primarni prostor za pohranjivanje podataka. Međutim, kako to obično biva kada je tehnologija u pitanju, retko koje rešenje je univerzalno primenjivo. Iako je je reč o najnovijem trendu, ostaje pitanje da li je mudro uvek se slepo voditi isključivo aktuelnim trendovima. Prethodno bi ipak trebalo razmotriti benefite, te ih locirati na listi prioriteta, prema potrebama pojedinca ili kompanije. Jedino na taj način je moguće pouzdano utvrditi da li je vreme da se rastanete od svojih vernih snimača.

Prednosti i nedostaci VSaaS modela

Kada na tržište stignu noviteti, obično sa sobom donose brojne benefite i nude značajne prednosti u odnosu na preteče. Ipak, da bismo realno izvagali vrednost VSaaS modela, najbolje je da uporedimo prednosti i moguće nedostatke, te će nam krajnji rezultat pomoći da donesemo odluku.

Prednosti VSaaS modela:

  • ušteda
  • objedinjavanje troškova
  • sigurnost i pouzdanost
  • fleksibilnost
  • održavanje i podrška

Ono što automatski privlači pažnju jeste ušteda. Kod VSaaS modela troškova ugradnje gotovo da i nema, budući da je potreba za hardverom minimalna. Sem toga, troškovi pohranjivanja podataka na cloud su značajno niži nego prilikom pohranjivanja tih istih podataka na NVR ili DVR. Zapravo, dovoljno je da IP kamere povežete s VSaaS aplikacijama i spremni ste za akciju! Podaci smešteni na cloud su lako dostupni, možete ih pregledati bezbroj puta, a moguć je i daljinski pristup.

Objedinjavanje troškova odnosi se na troškove upravljanja, umrežavanja i potrošnje električne energije – čime se omogućava lakša raspodela budžeta i kontrola troškova

VSaaS rešenja su od sajber napada zaštićena enkripcijom – TLS i HTTPS. Na cloud-u se nalazi nekoliko šifriranih kopija podataka, čime se pojačava sigurnost pohranjenog materijala i garantuje pouzdanost zaštite. 

Fleksibilnost celokupnog sistema je jedna od najznačajnih prednosti VSaaS modela. Zapravo, kada god govorimo o sistemima tehničke zaštite, fleksibilnost i mogućnost integracije uvek navodimo kao ključne faktore pri odabiru. Važno je da sigurnosno rešenje u koje je jednom investirao, krajnji korisnik dalje može prilagođavati promenama i rastućim potrebama. VSaaS model ima minimalne prohteve kada je u pitanju instalacija hardvera, što automatski sa sobom povlači fleksibilnost kada je u pitanju širenje ili sužavanje štićenog prostora. Naime, povećanje ili smanjenje broja kamera u sistemu ne predstavlja ni najmanji problem – povezivanje kamera na VSaaS je veoma jednostavno, što znači da je kompletan sistem u svakom trenutku moguće idealno prilagoditi potrebama krajnjeg korisnika. 

Pošto nema potrebe za lokalnom instalacijom softvera i konfiguracijom sistema, krajnji korisnik ne mora birnuti o organizaciji IT tima, mogućim kvarovima ili ažuriranju hardvera. Sve navedene stavke su u nadležnosti provajdera, a VSaaS modeli garantuju kontinuiranu dostupnost podrške i pravovremeno ažuriranje.

Mogući nedostaci VSaaS modela:

  • neprekidna potreba za stabilnom internet konekcijom
  • nova tehnologija koja se i dalje usavršava

Kompletan softver se nalazi na cloud-u, te otuda i konstantna potreba za stabilnom internet konekcijom. Slaba internet konekcija može uticati na kvalitet pohranjenog materijala, dok prekid konekcije može rezultirati nepovratnim gubitkom podataka. Za nesmetano snimanje i pregled materijala, trebalo bi otvoriti dvosmerne portove firewall-a, što bi moglo povećati krajnje troškove.

Kada god se pojave tehnološki noviteti, jasno je da im moramo omogućiti određeni period da se prilagode i automatizuju. Kao što se mi, kao korisnici, privikavamo na nova rešenja, tako se i noviteti postepeno prilagođavaju našim potrebama. VSaaS tehnologija je prilično mlada, ne postoji standardna ponuda, te usluge mogu varirati od provajdera do provajdera.

Kome se savetuje upotreba VSaaS modela?

Ostaje da odgovorimo na ključno pitanje – kome se onda preporučuje prelazak na VSaaS model? 

Danas se VSaaS modeli preporučuju srednjim i većim preduzećima koja raspolažu ograničenim budžetom, većim brojem kamera za video nadzor (preko 10 kamera) i beleže veliki protok podataka (visoka rezolucija, velik fps).

Model se posebno preporučuje kompanijama koje posluju na nekoliko lokacija, jer je omogućena centralizacija podataka. Nema potrebe za ugradnjom snimača na svakoj lokaciji, čime se znatno umanjuju ukupni troškovi. 

Otvorena je i mogućnost hibridnih rešenja – čime se objedinjuju benefiti snimača, ali i VSaaS modela. U takvim situacijama se mrežni snimač najčešće koristi za celodnevno snimanje, a na cloud se pohranjuju ključni snimci, ili se prostor koristi za rezervno ili dopunsko snimanje.

Da se zaključiti da ćemo se najlakše “opeći” ako se vodimo generalizacijom. Svakom slučaju bi trebalo pristupiti zasebno i doneti jedinstvenu odluku o prelasku na VSaaS model. Ako ste zainteresovani za moderna rešenja tehničke bezbednosti ili želite da se dodatno informišete, predlažemo da nam se obratite putem kontakt forme. Naš stručni tim će se potruditi da vam odgovori u najkraćem roku.