Različiti načini napajanja sistema video nadzora – prednosti i mane Leave a comment

Odluka o instalaciji sistema video nadzora, uglavnom je odgovor na pitanje o tehničkoj zaštiti ljudi i vredne imovine koji se nalaze na štićenom prostoru. O načinu napajanja kompletnog sistema najčešće uopšte ne razmišljamo, ili podrazumevamo da se napajanje vrši preko jednog izvora električne energije. Kada se načne tema, počnu da se ređaju brojna pitanja: koliko kabla mi je potrebno, da li je kabl neophodan, da li prekid u napajanju znači da sve kamere koje su uključene u sistem prestaju da rade… Na ova pitanja je najlakše odgovoriti tako što ćemo se detaljnije upoznati sa različitim načinima napajanja sistema video nadzora i proći kroz sve prednosti i potencijalne nedostatke.

Nezavisno napajanje

Kao što sama reč kaže, u pitanju je struktura kod koje svaka kamera ima svoje nezavisno napajanje. 

Prednosti uključuju zaštitu sistema od kvara i praktičnu zamenu komponenti. Naime, ukoliko svaka kamera ima svoje napajanje, kvar jednog napajanja će izazvati problem u radu samo jedne kamere i neće uticati na funkcionisanje kompletnog sistema. Ako se ustanovi da kamera ne radi zbog problema s napajanjem, lako i brzo se može zameniti problematična komponenta, a sistem nastavlja da radi neometano.

Glavni nedostatak je logičan – povećani troškovi. Jasno je da su troškovi nabavke više nezavisnih napajanja veći od troškova nabavke jednog centralizovanog napajanja.

Centralizovano napajanje

Suprotno od nezavisnog, kod centralizovanog napajanja su sve kamere sistema povezane na isti izvor napajanja električnom energijom. 

Prednosti su niži troškovi nabavke nego kod nezavisnog napajanja i jednostavnije održavanje sistema. Ukupni troškovi nabavke su niži jer ulažemo u jedno centralizovano napajanje umesto u pojedinačna napajanja za svaku kameru, čak i kada na cenu dodamo rashode nabavke dodatnih kablova. Održavanje sistema je jednostavnije, jer vodimo računa o samo jednom napajanju za sve kamere u sistemu.

Nedostaci su mogućnost pada celokupnog sistema i kompleksna instalacija. Ako sve kamere sistema koriste isti izvor napajanja električnom energjiom, kvar u napajanju dovodi do problema u funkcionisanju kompletnog sistema. Instalaciju sistema s centralizovanim napajanjem bi uvek trebalo prepustiti iskusnom instalateru. Veoma je važno da instalater razume potrebe konkretnog sistema, kako bi izabrao adekvatno napajanje i kako bi sistem radio bez preopterećenja i prekida u napajanju.

Power over Ethernet (PoE)

Najveća prednost ovog vida napajanja je svakako praktičnost. Preko Ethernet kabla se prenosi i video signal i napajanje, što znači da nema potrebe za razvlačenjem dodatnih kablova. Što je više kablova uključeno u celu priču, veće su šanse da može doći do problema u radu kompletnog sistema. Ako je kvalitet kabla loš, konstanto će dolaziti do kraćih prekida u napajanju, što znači da će se i kamere konstantno paliti i gasiti.

Mana bi mogla biti cena PoE switch-eva, ali moramo uzeti u obzir da nema troškova nabavke dodatnih napajanja i kablova.

Solarno napajanje

Reč je o napajanju preko solarnih panela. U toku dana se litijumska baterija puni preko panela, te se prikuplja energija za napajanje sistema u toku noći.

Prednost solarnog napajanja jeste mogućnost postavljanja video nadzora na udaljene lokacije, gde ne postoji priključak za struju. Kamere imaju i dodatni izvor napajanja, na koji ne moraju biti konstantno priključene.

Osnovna mana tiče se pogrešne percepcije pojma solarnog napajanja. Naime, solarni paneli koriste sunčevu energiju da bi napajali litijumsku bateriju. Ako nema sunca, paneli ne mogu da rade svoj posao, a baterija ostaje prazna. To bi značilo da tada moramo računati na druge oblike napajanja. Moramo povesti računa i da su paneli, koliko god je to moguće, izloženi suncu. U suprotnom, dovoljno energije se neće prikupiti ni tokom sunčanih dana. Brigu o ispravnoj instalaciji bi svakako trebalo prepustiti stručnjaku.

Zaključak

Odluku o načinu napajanja sistema za video nadzor, trebalo bi doneti uzimajući u obzir potrebe celokupnog sistema i uslove u kojima će sistem raditi. Primera radi, nezavisno napajanje je često smešteno blizu kamere. Ako je u pitanju spoljnja kamera, vremenski faktori, poput kiše, snega, vetra ili munja, mogu uticati na napajanje. U takvim situacijama je veoma važno koristiti nezavisno napajanje za spoljnu upotrebu.

Dakle, odluku o vrsti napajanja za određeni sistem, trebalo bi ostaviti stručnjaku. Čak i ako su inicijalna ulaganja veća, na duže staze će vam se sigurno više isplatiti investicija u napajanje koje ne zahteva stalne intervencije. Osim toga, učestali kvarovi znače da je sistem video nadzora često van upotrebe, što znači da ni vaša bezbednost nije na optimalnom nivou.

U ponudi Videomonta možete pronaći najkvalitetniju opremu za tehničku bezbednost, a ljubazno osoblje je uvek na raspolaganju za sva vaša pitanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *