Uloga pametnih sigurnosnih sistema u zaštiti starijih članova porodice Leave a comment

sigurnosni sistemi za zastitu starijih

Dok smo deca, roditelji brinu o svim našim potrebama. Kako godine prolaze, uloge se polako zamenjuju. Vremenom, mi postajemo sve jači i samostalniji, a naši roditelji sve slabiji i zavisniji. Ponekad je teško i nama i njima prihvatiti činjenicu da nisu više u naponu snage, niti zdravi i puni energije kao nekada i da im je potrebna pomoć. Međutim, nijedan roditelj neće ceniti ako se prema njemu ophodite kao prema detetu. Zato morate pronaći idealan balans: pružiti pomoć kad god je potrebna, ali pri tome ne narušavati samostalnost i samopouzdanje

Jedan od ključnih aspekata samostalnosti je samostalan život. U svom domu svi se osećamo sigurno, kao svoj na svome i imamo utisak da sve držimo pod kontrolom. Zbog toga je napuštanje doma najčešće poslednji komadić samostalnosti kojeg su starije osobe spremne da se odreknu. S druge strane, život u zasebnim domovima znači da uvek morate biti spremni da skoknete do njih i pomognete im, dok žonglirate ostalim obavezama i brigama. Organizacija nekad zna da bude komplikovana, ali pametna tehnologija ponovo priskače u pomoć.

Brojni su benefiti ugradnje bezbednosnih sistema u domove starijih članova porodice, a mi ćemo navesti samo nekoliko:

  1. Prevencija kriminalnih aktivnosti

Glavni zadatak instalacije bezbednosnih sistema je upravo sprečavanje kriminalnih aktivnosti. Međutim, pametni sistemi dodatno dobijaju na značaju ako su ukućani starije osobe. Naime, kriminalci često targetiraju kuće starijih osoba jer smatraju da će sporije odreagovati na krađu u toku, možda neće ni čuti obijanje ili lom stakla, zbog oslabljenog vida će teže identifikovati počinioca, a najverovatnije nisu ni upućeni u savremene tehnologije sigurnosnih sistema, pa neće ni zaštititi svoj dom. To su sve pretpostavke od kojih kriminalci polaze. Međutim, iskusni provalnici će lako prepoznati kvalitetan i sofisticiran sigurnosni sistem i definitivno neće želeti da rizikuju. Ako je dom zaštićen najsavremenijom opremom i kombinacijom video nadzora i alarmnog sistema, kriminalce neće ni zanimati ko živi u tom objektu. Jednostavno – rizik je preveliki.

  1. Zaštita od opasnosti

Osim od kriminalaca, pametni sigurnosni sistemi štite i od drugih opasnosti. Naime, moguće je instalirati detektore i senzore, koji reaguju na dim, lom stakla, povećanu emisiju ugljen-monoksida i drugih štetnih gasova ili poplavu. Pametni sigurnosni sistemi se mogu povezati s vašim mobilnim telefonom, pa će upozorenje na opasnost stići u vidu notifikacije. Ukoliko se opredelite i za uslugu profesionalnog monitoringa, možete biti potpuno bezbrižni. Stručni tim će reagovati kada god sigurnosni sistem detektuje neku sumnjivu aktivnost. Prema unapred dogovorenoj proceduri, operater će zatim kontaktirati vlasnika nekretnine ili nadležne organe. 

  1. Automatizacija doma

Mada zaštita ljudi, imovine i objekta predstavlja glavni zadatak bezbednosnih sistema, važna funkcija je i olakšavanje svakodnevnog života. Naime, bezbednosni sistemi mogu pružiti mnogo više od zaštite – omogućavaju opciju automatizacije doma. Što su osobe starije, čak i svakodnevne aktivnosti polako počinju da im zadaju probleme. Jedan od primera je pronalaženje ključeva i otključavanje. Kako nam vid, ruke i koordinacija slabe, tako zadatak otključavanja vrata postaje teži, izaziva frustraciju i gubitak vremena. Rešenje je instalacija pametnih elektronskih sigurnosnih brava. Ove brave reaguju na unos šifre ili na očitavanje čipa, pa nema više potrebe za ključevima. Možete inkorporirati više različitih komponenti pametnog sistema. Primera radi, pametno osvetljenje možete povezati sa detektorom pokreta. Kada noću krenete u kupatilo ili po čašu vode, nećete tragati za šalterom da biste upalili svetlo. Svetlo će se automatski upaliti, trigerovano vašim pokretom. Od ovakvih performansi pametnog sigurnosnog sistema svi bismo imali koristi, ali su posebno praktične i korisne za starije članove porodice.

  1. Medicinska pomoć

Možda najvažniji aspekt sigurnosnih sistema, kada je briga o starijima u pitanju, jeste opcija pozivanja medicinske pomoći. Instalacija popularnog panic button-a (panik taster), omogućiće osobi da pozove lekarsku pomoć samo jednim pritiskom na taster. Kod određenih sistema je ovaj uređaj bežičan (wireless), što znači da ga osoba sa sobom može nositi svuda po kući i  tako se pobrinuti da joj je uvek na dohvat ruke.

  1. Vaša bezbrižnost i njihova samostalnost

Čak i ako su Vaši roditelji i dalje prilično zdravi i aktivni, kako godine prolaze, sigurno ste sve zabrinutiji za njihovu bezbednost. Ako ne živite zajedno, a pri tom ste i udaljeni jedni od drugih, bez sumnje ćete svakodnevno brinuti. Ugradnja pametnog bezbednosnog sistema će se pobrinuti za većinu vaših briga. Znaćete da sofisticirani sistem vodi računa da se vaši roditelji nikada ne nađu u opasnosti. Dodatno, svoj mobilni telefon možete povezati sa sigurnosnim sistemom u njihovom domu. Na ovaj način će vam stizati notifikacije kad god sistem detektuje sumnjivu aktivnost, a možete zatražiti i pristup kamerama za video nadzor. Tako ćete uvek moći da vizuelno pristupite domu svojih roditelja, ako smatrate da postoji razlog za zabrinutost. S druge strane, starije osobe s pravom žele da što duže zadrže svoju samostalnost. Čak i kada su svesne da im je pomoć potrebna, ne žele da se odriču aktivnosti koje i dalje mogu da obavljaju. Mogućnost da ostanu u svom domu, rade šta žele i pri tome se osećaju sigurno – uticaće na njihovo raspoloženje, želju za životom i energiju.

Vi želite da stariji članovi porodice uvek budu sigurni, a oni da što duže ostanu samostalni. Rešenje je jednostavno – instalacija pametnih bezbednosnih sistema.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *