Alarmni sistemi – žični ili bežični Leave a comment

alarmni sistemi

Ugradnja alarmnih sistema, radi ostvarenja bezbednosti doma i poslovnog prostora, svakako je mudra investicija koju nećete zažaliti. Alarmni sistemi predstavljaju vid tehničkog obezbeđenja objekta (stan, kuća, poslovni prostor) i služe da odvrate i odbiju potencijalnu provalu u štićeni objekat. Glavna uloga alarmnih sistema tiče se dojave alarmne situacije korisniku (provala, poplava, požar, pojačana emisija ugljen-dioksida). Lako je doći do zaključka da je ovakav tip zaštite neophodan svima, jer svako može postati meta provalnika, a niko nije imun na nesrećne slučajeve. Ostaje samo pitanje za koji tip alarmnih sistema se odlučiti, što sve zavisi od želje i potreba korisnika.

Jedna od osnovih komponenti alarmnog sistema jeste centrala, koja predstavlja “mozak” čitavog sistema i prima informacije od senzora. Senzori mogu imati različite zadatke: senzori za pokret (PIR senzori), senzori lomljenja stakla, senzori za požar, poplavu, dim… Postoje i posebni magneti za vrata i prozore koji detektuju svaku promenu (otvaranje i zatvaranje vrata i prozora). Senzori i detektori su povezani sa centralom, a centrala sa telefonskom linijom ili GSM modulom. Dakle, centrala upravlja radom svih ostalih komponenti sistema, prima i procesuira signale koji stižu od senzora i detektora, te na osnovu toga vrši zvučno alarmiranje, ili informiše korisnika preko telefona ili GSM-a.

Bitan element alarmnih sistema je i tastatura, koja se nalazi u samom objektu. Zahvaljujući tastaturi, moguće je ručno programiranje, kao i uključivanje i isključivanje alarma. Tastature su često opremljene i LED diodama, a moderni sistemi imaju ugrađene LCD ekrane, koji tekstualno prikazuju stanje celog sistema. Najmoderniji modeli podrazumevaju LCD ekrane koji su osetljivi na dodir. 

Bežični alarmni sistemi

Kada god govorimo o naprednim tehnologijama, jedan od elemenata koje vezujemo za razvoj sofisticiranih sistema, svakako je mogućnost bežičnog funkcionisanja. Bežični alarmni sistemi omogućavaju nadzor i sa distance, a ne sme se zanemariti ni mogućnost integracije sa drugim sistemima, kako bi se ostvarila što bolja pokrivenost

Bežični alarmni sistemi funkcionišu tako što se signal šalje od senzora koji su postvaljeni oko štićenog objekta ka centrali. Centrala zatim analizira primljenu poruku i po potrebi vrši alarmiranje. Centrala se najčešće nalazi izvan zaštićenog objekta, kako bi bila van dometa potencijalnih provalnika i kako provalnici ne bi mogli da ometaju rad sistema. Dakle, centrala predstavlja kontrolni panel koji prati rad svih ostalih komponenti, učitava primljene signale, određuje kada će sistem da se aktivira ili deaktivira i registruje moguće greške u sistemu. Kod modernih alarmnih sistema, centrala se zajedno sa napajanjem nalazi u metalnom kućištu, u vidu računarskih ploča. Pojedini bežični sistemi su konstruisani da budu bežični u potpunosti, dok se drugi oslanjaju na žični signal kao temelj

Bežični alarmni sistemi se preporučuju uvek kada je u pitanju naknadna instalacija sistema (instalacija posle izgradnje objekta), jer ne zahtevaju provlačenje novih kablova. Postavljanje ovakvih sistema svakako omogućava lakšu instalaciju i osigurava komfor bežičnog povezivanja sa sistemom. Centrala omogućava obaveštavanje korisnika o vanrednim situacijama, kroz notifikacije putem mobilnog telefona, a moguće je i zvučno alarmiranje. Savremeni sistemi podrazumevaju postojanje monitoring centra koji je aktivan 24/7. Profesionalno osoblje reaguje na svaki zaprimljen signal, te dalje postupa po dogovoru, ili obaveštava policiju.

Žični alarmni sistemi

Cena žičnih detektora je značajno niža od bežičnih, pa se tu može govoriti o uštedi, posebno ako se na instaliranje alarmnih sistema misli na vreme – prilikom same izgradnje objekta. Kod ovog tipa alarmnih sistema uvek se ističe pouzdanost komunikacijskog sistema. Donedavno je veliki problem bežičnih alarmnih sistema bila česta pojava lažnih alarma (nepravilno rukovanje uređajem, aktivacija prilikom delovanja ljubimca…). Napredni sistemi su, na svu sreću, ovaj problem u velikoj meri sanirali. 

Objekti koji zahtevaju maksimalan nivo bezbednosti, sigurnosti i zaštićenosti, upravo zbog visokog stepena pouzdanosti, opredeliće se za instalaciju naprednih žičnih sistema. Razne finansijske, javne i vojne ustanove, odabraće napredne žične alarmne sisteme, čija je instalacija olakšana, a dizajn modernizovan.

Slično kao bežični, žični alarmni sistemi takođe imaju mogućnost obaveštavanja korisnika putem telefona, GSM-a, kao i povezivanje sa monitoring centrom. Prilikom instalacije žičnih alarmnih sistema, održavanja praktično i nema, dok se kod bežičnih sistema održavanje svodi na zamenu baterija u određenim intervalima (najčešće godinu i po do tri). 

Da li će vaš izbor pasti na žične ili bežične alarmne sisteme, zavisi od vaših potreba. Međutim, ono što je veoma važno za svaki alarmni sistem bez izuzetka, jeste da poseduje određene sertifikate i ispunjava standarde. Sistem EN 54 za otkrivanje i protivpožarno alarmiranje je standard koji je obavezujuć za područje Evropske unije, a tiče se utvrđivanja da li komponente sistema odgovaraju zacrtanim propisima. Sertifikati se izdaju od strane licenciranih kompanija koje ocenjuju parametre svake komponente sistema zasebno. Budući da se svaka komponenta ocenjuje zasebno, sistem je onoliko jak koliko je jaka njegova najslabija karika. Ako centrala i šifrator imaju GRADE II sertifikat, dok PIR senzori imaju GRADE I – ceo sistem biće ocenjen kao GRADE I.

Iskustvo pokazuje da se najbolji rezultati postižu ugradnjom alarmnih sistema i video nadzora. Sistem video nadzora može pružiti dodatne podatke o izgledu i kretanju provalnika, dok će alarmni sistem reagovati na svaki pokušaj provale ili pojave vanredne situacije. Cilj alarmnog sistema jeste da otera provalnika, dok će video nadzor pružiti bitne informacije o provalniku, koje imaju težinu i u sudskom postupku. Ako provalnik, i pored upozorenja da je objekat pod video nadzorom i alarmnom zaštitom, odluči da stupi u štićeni prostor – oglašavanje sirene će ga verovatno navesti da u žurbi pogreši i da prilikom bežanja ostavi važne dokaze, kao što su lična imovina ili otisci prsta. Alarm monitoring sistem omogućava pravovremenu reakciju, a svakako je najbolja opcija da se nadležni organi nađu u pravo vreme na pravom mestu.

Ulaganje u alarmne sisteme je jednokratna investicija, koja omogućava dugoročnu bezbednost. Za savršeno funkcionisanje sistema, bilo da je reč o žičnom ili bežičnom, važna je ispravna instalacija uređaja, te povesti računa da alarmni sistem ispunjava važeće standarde, te poseduje sertifikate. Da biste maksimalno iskoristili sve prednosti bezbednosnih sistema, predlažemo da savete potražite od naših stručnjaka, koji su uvek spremni da odgovore na sva vaša pitanja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *