Bullet vs Dome – izaberite kameru za video nadzor po svojoj meri

Bullet i Dome kamere

Ako ste upravo odlučili da svoj poslovni prostor ili dom zaštitite sistemom video nadzora, automatski se postavlja pitanje izbora prave kamere. Kamere za video nadzor se razlikuju prema obliku, performansama, mogućnostima instalacije, ograničenjima… Ako nabavite kvalitetnu opremu, ona sigurno neće zakazati, ali može biti neadekvatna za štićeni prostor. Zato je veoma bitno na vreme razmotriti karakteristike različitih tipova kamera, te se osigurati da ćemo instalacijom odabranih komponenti zaista ostvariti optimalnu zaštitu.

Izbor najčešće pada između bullet i dome kamere. Prilikom donošenja odluke bi u obzir trebalo uzeti karakteristike prostora koji želimo da zaštitimo i karakteristike određenog tipa kamera.

Izgled

Naziv zapravo opisuje izgled kamere: bullet kamera dizajnom podseća na metak (eng. bullet – metak), dok je dome kamera zaštićena providnim kućištem, odnosno svojevrsnom kupolom (eng. dome – kupola). 

Izbor kamere po izgledu možda deluje površno, međutim iza ove karakteristike se kriju važna sigurnosna pitanja. Dome kamere su manje upadljive i odličan su izbor u situacijama kada želimo da se kamera stopi s okolinom. Bullet kamere, s druge strane, su uočljivije i preporučuju se kada želimo da maksimiziramo efekat odvraćanja. Naime, ponekad je i samo prisustvo kamere dovoljno da odvrati provalnika od kriminalne radnje na štićenom prostoru.

Ugradnja

Proces ugradnje je uglavnom nešto jednostavniji kod bullet kamera. Međutim, ako ugradnju prepustite iskusnim instalaterima, možete biti sigurni da je oprema instalirana prema pravilima koja je definisao proizvođač

U većini slučajeva se i dome i bullet kamere mogu instalirati i na zid i na plafon, a na tržištu se mogu pronaći i modeli koji su namenjeni za spoljašnju montažu. Dodatno, u ponudi se nalaze i bežične bullet i dome kamere. Izborom bežičnih komponenti ćete u velikoj meri olakšati proces instalacije i nećete morati da brinete o žicama koje kamere povezuju sa DVR ili kontrolnim panelom. Bežične kamere se mogu postaviti na gotovo bilo kojoj lokaciji, a olakšano je i relociranje po potrebi.

Rezolucija

Tehnologija je danas toliko napredovala, da je praktično nemoguće pronaći kameru koja će reprodukovati snimak nezadovoljavajućeg kvaliteta. 

Na tržištu se nalaze bullet i dome kamere koje snimaju u 720p, 1080p i čak 4k rezoluciji! Ljubiteljima tehnologije 1080p i 4k može zvučati veoma primamljivo, ali je u većini slučajeva, za zaštitu domova i poslovnih objekata, dovoljna 720p rezolucija. Na ovaj način će kamera reprodukovati snimak pristojnog kvaliteta, a ne smemo zanemariti ni činjenicu da će snimak niže rezolucije zauzeti manje memorijskog prostora.

Osvetljenje

Bitna stavka prilikom izbora kamere jesu njene performanse u uslovima lošijeg osvetljenja. Danas se mogu pronaći i bullet i dome kamere koje reprodukuju snimak odličnog kvaliteta, bez obzira na doba dana ili vremenske uslove.

Ukoliko želite kameru koja omogućava stvaranje kolor slike u svim uslovima rada, predlažemo da izaberete Faraday ColorWL HD CVI kameru, koju možete pronaći u našoj ponudi. U pitanju je kamera u koju je ugrađen 2.1 megapikselni “High Performance 1080P CMOS čip”, fiksni objektiv 3.6 mm, 3D DNR, a rezolucija je 2 Mpix. Ova kamera je pogodna za unutrašnju i spoljašnju montažu, nudi On screen Menu, a radna temperatura iznosi od -40 do 60 ℃. Slika u boji i danju i noću kreira se zahvaljujući “Suplement light” – dve warmlight LED diode, te se bez problema osvetljava prostor do 40 m udaljenosti od kamere. Zahvaljujući inteligentnom automatskom osvetljenju 3500K Warm Light, svetlo je promenjivog intenziteta, a jačina zavisi od trenutnih uslova. Napredna tehnologija dozvoljava znatne uštede resursa, te sprečava opterećenje sistema.

Podešavanje

Kada je reč o mogućnostima podešavanja, prednost ipak moramo dati bullet kameri. U pitanju je konstrukcija: kod dome kamera je sama kamera fiksirana za zid ili plafon, dok je kod bullet kamera kućište kamere fiksirano za ručicu, koja je pričvršćena za zid. 

Ako želite da promenite ugao snimanja, dome kameru ćete morati da premestite, dok je kod bullet kamere dovoljno samo prilagoditi poziciju ručice. 

Diskretnost

Kao što smo već naveli, bullet kamere su, zbog oblika i dimenzija, uočljivije od dome kamera, pa se koriste kada nam je glavni cilj odvraćanje potencijalnih delikvenata. Dome kamere su diskretnije, lako se stapaju s okolinom i koriste se kada ne želimo očiglednu pokrivenost kamerama.

Ugao snimanja je takođe lakše odrediti kod bullet nego kod dome kamera. Čak i ako primeti dome kameru, uljez ne može biti siguran koji ugao kamera pokriva, dok je kod bullet kamera to prilično očigledno. Bodovi za diskerciju odlaze dome kameri.

Ako želite baš diskretne kamere, pogledajte skrivene kamere.

Prilikom odabira opreme za video nadzor, savetujemo da se obratite stručnjaku. Stručnjak će uzeti u obzir vaše želje, potrebe i mogućnosti i dati preporuku za maksimalnu zaštitu. Ako imate dodatnih pitanja, slobodno nam se obratite preko kontakt forme ili telefona. Naš stručni tim je spreman da vam pomogne.