Gde mi je automobil? GPS zna odgovor!

Ako ste vozač, sigurno vam se dogodilo da ne možete da pronađete svoj automobil. Jednostavno, izađete iz svog doma, prodavnice, restorana ili s posla – a, vaš ljubimac na četiri točka kao da je “u zemlju propao”. Na svu sreću, uglavnom nema razloga za brigu jer ste samo zaboravili gde ste ga tačno parkirali. Dešava se svima. Ukoliko često parkirate u nekom kraju i to uvek na sličnom, ali gotovo nikad na istom mestu, velike su šanse da vas pamćenje neće uvek poslužiti.

Međutim, kao vlasnik vozila, sigurno ste svesni da se otuđenje automobila može dogoditi svakom i to u bilo kom momentu. Prolazi jeza od same pomisli da nam se tako nešto može desiti. Još gori scenario: morali ste da posudite vozilo i sad shvatate da tuđeg automobila nema na parkingu! Kvalitetni sistemi navigacije vam u takvim trenucima neće biti od koristi, a jedina pomoć dolazi od GPS-a.

Šta je zapravo GPS? 

GPS je zapravo globalni navigacioni satelitski sistem. Sastoji se od 24 satelita, koji su raspoređeni u Zemljinoj orbiti i odatle šalju signale. Zahvaljujući ovim signalima, GPS prijemnici su u mogućnosti da odrede svoju tačnu poziciju (na osnovu udaljenosti od tri ili više satelita): geografsku dužinu i širinu i nadmorsku visinu i to na bilo kojoj lokaciji, danju i noću, bez obzira na vremenske prilike

Korisničku komponentu GPS-a čine upravo prijemnici. Prijemnici mogu biti integrisani u druge uređaje (mobilni telefoni, tebleti, časovnici…) ili mogu funkcionisati kao samostalni uređaji. U sastav GPS prijemnika ulaze: antena podešena na frekvenciju GPS satelita, kristalni oscilator u ulozi sata i mikroprocesor koji obrađuje signale. Prijemnici se razlikuju po broju kanala, a svaki kanal prati jedan satelit. Prijemnici mogu imati 4-5 kanala, dok najsavremenije verzije danas broje 12-20 kanala. Savremeni GPS prijemnici pružaju mogućnost komunikacije s drugim uređajima preko serijskih interfejsa kao što su USB ili Bluetooth.

GPS je razvijen za vojne potrebe, ali svoju primenu nalazi i u svakodnevnom životu. Danas se ovaj sistem koristi za navigaciju na kopnu, moru i vazduhu, geodetska merenja i precizno određivanje vremena. 

GPS – lociranje automobila i prevencija krađa

Najraširenija primena GPS-a je svakako lociranje vozila. Kada primetimo da automobil nije  na parkingu ili ga ne možemo pronaći, u glavi su nam dve opcije: odneo ga je “pauk” ili ga je neko ukrao. U takvim situacijama nam “pauk” uglavnom deluje kao bolja opcija – svesni smo da nas čeka malo nerviranja i neplaniranih troškova, ali bar znamo da je naš četvorotočkaš u sigurnim rukama. Dakle, prvi korak je da lociramo vozilo i utvrdimo da li je vreme da kontaktiramo policiju.

Ako je vaše vozilo opremljeno GPS uređajem za praćenje, njegovu lokaciju ćete uvek moći da vidite na mapi, a danas i pomoću aplikacije na svom mobilnom telefonu. Pozicioniranje vozila će i policiji pomoći da brže reaguje, jer se jasno vidi da li je vozilo u pokretu i da li je postalo predmet krađe. 

Savremeni GPS uređaji nude i dodatne funkcije. Ukoliko je vozilo ukradeno, imate opciju da daljinski pokrenete alarm. U mogućnosti ste i da daljinski otključavate i zaključavate vrata, pokrećete ili zaustavljate motor vozila, aktivirate farove i sirenu, otvarate i zatvarate prozore, gepek i krov. Automobilom, praktično, upravljate kao da ste vi za volanom. Baš iz tog razloga, lopovi će dobro razmisliti pre nego što provale u vozilo s instaliranim sistemom za praćenje. I sami su svesni da će ih vlasnik lako locirati i tako olakšati posao i policiji. Ukoliko je instalirana i mobilna kamera, zaštita je sveobuhvatna, a informacija za lociranje je više nego dovoljno. 

GPS – napredne funkcije

Iako GPS uglavnom vezujemo za lociranje automobila prilikom krađe, krajnji korisnik je danas u prilici da isproba i brojne napredne funkcije. Već smo spomenuli mogućnost daljinskog upravljanja vratima, prozorima, alarmom, farovima, sirenom… Modernije verzije GPS uređaja nude i opciju postavljanja “geo-ograda”. Primera radi, sistem možete programirati tako da se sva vrata automatski zaključavaju u školskim zonama ili da se motor isključi ako duže vreme planirate da budete odsutni. Daljinsko upravljanje vam omogućava i da uključite grejanje ili klimu pre nego što uđete u vozilo, što je idealno rešenje za hladna zimska jutra i vrele letnje dane. 

Opciju lociranja vozila ne morate da koristite samo ako sumnjate da je vaš automobil ukraden. Pre nego što dobije sopstveni automobil, detetu ćete verovatno dozvoliti da upravlja vašim. Iako smo svesni da deca brzo odrastaju i da uglavnom zaslužuju naše poverenje, ništa nas ne sprečava da povremeno ipak proverimo gde se nalaze i kako voze. Osim lokacije, GPS vas može obavestiti i o prekoračenju dozvoljene brzine, ili čak o oštrom kočenju ili skretanju prilikom vožnje. Dakle, nećete samo dobiti informaciju gde se vaš tinejdžer nalazi, nego i kako vozi. Najsavremeniji modeli nude i opciju nedeljnih izveštaja, kako biste dobili uvid u stanje i način na koji se upravljalo vozilom u prethodnom periodu.

Napredno upravljanje voznim parkovima

Jasno je da od GPS-a koristi nemaju samo pojedinci, nego i kompanije. Primera radi, kompanije koje se bave iznajmljivanjem vozila, poslovanje ne mogu ni zamisliti bez GPS-a. Ukoliko osoba ne vrati vozilo u dogovoreno vreme, lociranje je jednostavno. Transportne kompanije i kompanije koje poseduju vozni park, postavljaju GPS lokatore u sva svoja vozila. Razlog je jasan – pomoću GPS-a može se pratiti ponašanje vozača za volanom, ali i izvršiti procena koliko će vremena biti potrebno datom vozilu da izvrši određenu isporuku. Primenom GPS-a se automatski povećava produktivnost, jer se informacije dobijaju bez zadrške i kancelarija ne mora ispitivati vozača o trenutnoj lokaciji. Praćenjem ponašanja vozača na putu, kompanije dobijaju važne informacije o zaposlenom. Prekoračenje dozvoljene brzine, nepoštovanje propisa i nesavesna vožnja, mogu dovesti do kašnjenja, sukobljavanja sa zakonom i prometnih nezgoda – koje dalje za posledicu mogu imati ogromnu materijalnu štetu ili čak gubitak ljudskih života. 

Trebalo bi imati na umu da GPS u poslovnoj upotrebli podleže Zakonu o zaštiti podataka o ličnosti. S tim u vezi, neophodno je ispuniti sve protokole koji proističu iz ZZPL-GDPR. Svi zaposleni koji koriste kompanijska vozila opremljena GPS lokatorom, video nadzorom i sličnim tehnologijama, moraju o tome biti obavešteni, te upoznati sa svrhom i načinom prikupljanja podataka.

Ukoliko ste u potrazi za sistemima tehničke zaštite, predlažemo da pogledate našu ponudu ili nas kontaktirate za dodatna pitanja. Naš stručni tim će se potruditi da vam odgovori u najkraćem roku.