Šta su i kako funkcionišu kamere sa zaštitom od eksplozije?

Industrijsko okruženje predstavlja plodno tle za nastanak požara i eksplozija. Procesi u pojedinim industrijama, poput hemijske, naftne i gasne, dovode do povećanja rizika od opasnosti, te su uslovi za rad, samim tim, otežavajući. Rezultat može biti katastrofalan – od ogromne materijalne štete, do fatalnih ishoda.

Statistika američkog Nacionalnog udruženja za zaštitu od požara navodi da su, u periodu od 2011. do 2015. godine, vatrogasne službe u SAD-u odgovarale na prosečno 37.910 požara godišnje u industrijskim ili proizvodnim objektima. Materijalna šteta nastala kao rezultat ovih požara iznosila je 1.2 milijarde američkih dolara. Život je izgubilo 16 civila, dok je 273 zadobilo teške povrede.

IP kamere u industrijskim postrojenjima moraju biti zaštićene. IP kamere su zadužene za nadzor fabričkog prostora, te imaju zadatak da osiguraju operativnu funkcionalnost postrojenja. Baš iz tog razloga, globalni proizvođači opreme za video nadzor na tržište plasiraju kamere sa zaštitom od eksplozije. Ideja je da kamere nastave normalno da funkcionišu i u kriznim situacijama, kako bi blagovremeno pružile važne informacije i prikupile video dokaze. Industrije koje nemaju direktnog kontakta s lako zapaljivim materijalama (poput prehrambene ili drvoprerađivačke) takođe mogu imati koristi od kamera sa dodatnom zaštitom, jer čak i prašina u blizini mašina pod visokim naponom, može predstavljati okidač za eksploziju ili požar.

Uzroci požara u industrijskim postrojenjima

Inicijator požara u industrijskim postrojenjima su najčešće varnice poreklom iz različitih električnih uređaja (uključujući i IP kamere), koje dolaze u dodir sa zapaljivim materijama. Međutim, da bi do ekslpozije došlo, tri komponente moraju biti prisutne: gorivo, energija i oksidant. Kada se zapaljiva materija (gasovi, isparenja) nađe u vazduhu (oksidant), stvara se esplozivna atmosfera. Prisustvom izvora energije (trenje, elektromagnetni talasi, površinska toplota, radijacija…), ispunjeni su svi uslovi za nastanak eksplozije katastrofalnih razmera. 

Stručnjaci navode glavne uzroke požara i eksplozija u industrijskim pogonima: zapaljiva prašina, rad na visokim temperaturama, zapaljive materije, falična oprema ili mašine i električna energija. Kao što smo već naveli, varnice iz električnih uređaja su najčešći uzrok požara i eksplozija. Nastaju usled ili kombinacijom sledećih faktora: izloženo ožičenje, utičnica preopterećena naponom, prepoterećena strujna kola, produžni kablovi i statičko pražnjenje

Budući da je i kamera električni uređaj, jasno je da potencijalno može proizvesti varnice. To je dodatni razlog za ugradnju kamera sa zaštitom od eksplozije prilikom instalacije sistema video nadzora u industrijska postrojenja. Ovakve kamere bi trebalo da se nađu u svakom prostoru koji je pod rizikom od nastanka eksplozija: okruženje u kojem se radi sa opasnim materijama (ili se tu skladište) ili u kojem se tokom proizvodnog procesa stvara veća količina prašine i raznih mikročestica. Cilj je da se rizici smanje, kamera postane otpornija, a kvalitet snimljenog materijala ostane nepromenjen.

Šta su kamere sa zaštitom od eksplozije?

Industrijski naziv za kamere zaštićene od eksplozije je “Ex d”. Tajna se zapravo krije u ojačanom kućištu. Kamera se nalazi u specijalnom kućištu, koje je sačinjeno od nerđajućeg čelika ili aluminijuma, i zahvaljujući ovakvoj zaštiti, postaje otpornija i funkcionalna i u veoma teškim uslovima. Osim što kućište štiti kameru od spoljašnjih opasnosti, istovremeno ne dozvoljava da varnica iz kamere dođe u kontakt sa zapaljivim materijalima u okolini. 

Standardi i sertifikati

Ne klasifikuje se svaka kamera s ojačanim kućištem kao kamera sa zaštitom od eksplozije. Naime, postoje određeni standardi i propisi koji se moraju doslovce pratiti. Međutim, ne koriste sve zemlje iste standarde. Primera radi, u SAD-u se koristi sistem klasa/divizija koji je naveden u Nacionalnom električnom kodeksu (NEC), član 500, za klasifikaciju električnih uređaja otpornih na eksploziju. U Kanadi je u upotrebi Kanadski električni kodeks (CEC), odeljak 18. U ostatku sveta se uglavnom koristi sistem zona opisan u IEC 60079 skupu standarda za IECEx sertifikaciju, a podrazumevaju se specifične varijacije za određene zemlje. 

Ako je uređaj prošao sertifikaciju, nosiće određenu oznaku. U SAD-u, uređaji imaju nalepnicu na kojoj se navodi: ime proizvođača, izdavalac sertifikata, broj datoteke i oznaka prema NEC 500-506. U evropskim zemljama, na uređaju će se naći CE oznaka i kodni broj agencije koja nadzire kvalitet. Trebalo bi jasno naznačiti i vrstu zaštite, temperaturnu kategoriju, grupu uređaja i nivo zaštite opreme.

Instalacija kamera sa zaštitom od eksplozije

Pažnja se mora obratiti i na ugradnju kamera. Budući da se radi o ugradnji u prostoru povećanog rizika, ovaj posao bi trebalo prepustiti isključivo sertifikovanim instalaterima. Pozicioniranje kamere zavisi od zahteva i zadataka. Pokretna PTZ kamera se uglavnom postavlja na višim pozicijama, kako bi mogla da nadzire veće područje. Fiksne kamere se, s druge strane, uglavnom instaliraju bliže štićenom području. Postoji i alternativa instalaciji fiksne kamere s visokim faktorom zumiranja na većoj udaljenosti, a to je postavljanje kamere visoke rezolucije bliže posmatranom području. Rezultat je bolja preglednost prostora, uz isti nivo zapažanja detalja. 

Analitičke funkcije

Kamere sa zaštitom od eksplozija mogu imati iste analitičke funkcije poput standardnih IP kamera. Imajući u vidu namenu i radno okruženje, opcije detekcije dima i plamena su od velike koristi. Međutim, analitika svakako ne bi trebalo da zanemari podatke koji dolaze od drugih senzora. Analitika koja prati nošenje i upotrebu zaštitne opreme na radnom mestu ili se odnosi na kontrolu pristupa restriktivnim zonama, takođe može pružiti važne informacije koje se tiču podizanja bezbednosti radnika na viši nivo i očuvanja njihovog zdravlja.