Kako odabrati odgovarajući alarmni sistem za dom ili poslovni prostor

Odlučili ste da ugradite alarmni sistem u svoj dom ili poslovni prostor? Mudra odluka. Ipak, vodite računa da izaberete sistem koji će biti pravo rešenje za sve vaše želje i potrebe. 

Jasno je da bi sigurnosni sistem morao da bude pouzdan, jednostavan za upotrebu i imun na lažne alarme. Međutim, kako zaista napraviti pravi izbor? Zajedno ćemo proći kroz faktore koje bi trebalo uzeti u obzir prilikom nabavke alarmnih sistema

Faktori koje bi trebalo uzeti u obzir prilikom ugradnje alarmnog sistema

  1. Da li sistem pokriva sve vaše potrebe?

Svaki dom ili poslovni prostor se razlikuje prema sigurnosnim potrebama – u zavisnosti od veličine, pristupa, visine rizika i vrednosti imovine koja se nalazi u i oko objekta. To znači da se alarmni sistem ne može primenjivati kao “one-size-fits-all” rešenje, jer zahtevi odstupaju čak i kod kompanija koje imaju sličan ili isti predmet poslovanja. Fokus će nekada biti na dodatnim komponentama poput senzora pokreta, senzora loma stakla ili detektora dima – a, finalno rešenje je nemoguće osmisliti pre nego što se jasno ne utvrde želje i potrebe krajnjeg korisnika. 

Dakle, budite potpuno otvoreni kada stručnom licu saopštavate šta očekujete od svog sigurnosnog sistema. U širokoj ponudi sigurno će se pronaći idealno rešenje i za vas. Najgore što možete učiniti je da investirate u odličan alarmni sistem koji ima samo jedan problem – nije kompatibilan sa vašim željama i potrebama.

  1. Da li je bežični sistem pouzdan?

Većina alarmnih sistema danas je zasnovana na bežičnoj tehnologiji. Uvođenje bežične tehnologije u svakodnevni život omogućava nam značajnu uštedu resursa i jednostavniju ugradnju različitih komponenti. Nema potrebe za sprovođenjem kablova i žica, a selidba je jednostavna – uređaj samo skinete sa zida i postavite na zid u svom novom prostoru.

Ipak, wireless povezivanje kod mnogih i dalje izaziva sumnju i postavlja se pitanje da li je bežična tehnologija danas pouzdana koliko i žična koju koristimo decenijama unazad. Na svu sreću, komponente bežičnih sistema koje danas nalazimo na tržištu, ostvaruju domet koji je dovoljan za optimalno funkcionisanje sistema u svakom domu ili kompaniji. Zaštita bežičnog signala danas je takođe na sasvim novom nivou, pa nema više bojazni od spoljašnjih napada. Dakle, bežični sistemi danas idu (barem) ruku pod ruku sa žičnim. Brojne su prednosti instalacije bežičnih alarmnih sistema: jednostavnost instalacije, fleksibilnost prilikom ugradnje, fleksibilnost korišćenja, sistem se seli s vama, lakše održavanje i otklanjanje kvarova, lakše prilagođavanje ekspanziji, mogućnost integracije s drugim sistemima… Ipak, moramo imati na umu da pouzdanost sistema zavisi i od stabilnosti i pouzdanosti konekcije. Ako sama bežična konekcija nije stabilna, performansa bežičnog alarmnog sistema se dovodi u pitanje.

  1. Kako alarmni sistem reaguje na lažne uzbune?

Bez obzira da li je u pitanju dom ili poslovni prostor, vlasnik definitivno ne želi da troši svoje vreme i resurse na lažne uzbune. Jasno je da ne želimo da se bilo koja krizna situacija previdi, međutim naš sigurnosni sistem ne bi smeo reagovati na bezazlene situacije poput: kretanja životinja, padanja lišća, jače kiše…

Savremeni alarmni sistemi imaju mogućnost distinkcije pravih pretnji od lažnih uzbuna i na taj način vam štede vreme i novac. Ukoliko ste odlučili da sigurnost podignete na viši nivo i prihvatili uslugu monitoringa, sigurno znate da se svako izlaženje tima na teren naplaćuje, bez obzira da li se radi o stvarnoj krizi ili vas je sistem bespotrebno uzurpirao. Jasno je da je pre kupovine važno utvrditi kako sistem reaguje na lažne uzbune.

  1. Da li se sistemom lako rukuje?

Alarmni sistem krajnjem korisniku ne bi smeo da predstavlja enigmu. Sem toga, korisnik ne želi da provodi dane u “rešavanju zagonetki” kako sistem funkcioniše. Korisnički panel bi trebalo da bude intuitivan, a rukovanje sistemom veoma jednostavno. Ako imate decu, želite da i njima bude potpuno jasno kako da aktiviraju i deaktiviraju sistem i na taj način se zaštite kada vi niste kod kuće.

Modernim alarmnim sistemima se veoma lako upravlja, dodatne funkcije ne zbunjuju nego su zaista prednost, a moguće je i daljinsko upravljanje sa udaljenih lokacija.

  1. Da li je moguća integracija s drugim sistemima?

Mogućnost integracije sa drugim sigurnosnim sistemima danas je karakteristika koja je na ceni, a smatra se da će u budućnosti postati standard. Naime, sve manje govorimo o sistemima tehničke zaštite kao zasebnim entitetima, a sve više o svojevrsnim pametnim kućama.

Integracija različitih sistema je definitivno naša budućnost, a benefite vidimo i danas. Kao primer uzmimo video verifikaciju. Ukoliko ugradite alarmni sistem, definitivno ćete sigurnost prostora, ljudi i imovine podići na viši nivo. Ako instalirate kamere za video nadzor, s razlogom ćete se osećati sigurnije u svom domu ili poslovnom prostoru. Međutim, ako želite ultimativnu zaštitu, odlučićete se za integraciju i mogućnost video verifikacije. Ukoliko se pojavi pretnja u štićenom prostoru, alarmni sistem će vas blagovremeno obavestiti. Zahvaljujući instaliranom sistemu video nadzora, u realnom vremenu ćete moći da osmotrite situaciju i isključite opciju detekcije lažnih alarma (problem o kojem smo govorili nešto ranije u tekstu). Integrisani sistemi, pri tome, rade kao uigran tim. Jasno je da su vam na raspolaganju dva nivoa odbrane i da ste, samim tim, maksimalno zaštićeni. 

  1. Da li je moguće povezivanje s monitoring centrom?

Usluga monitoringa postala je standard u svetu, a sve više uzima maha i kod nas. Monitoring centar je služba koja daljinski nadzire štićene objekte 24 časa dnevno. Zapravo dobijate uslugu stručnog obezbeđenja, koje bez prestanka brine o bezbednosti štićenog prostora. 

Stanje u i oko štićenog prostora prati se iz samog centra i to pomoću sofisticirane opreme. Na taj način se sve bitne informacije procesuiraju blagovremeno, čime se garantuje i blagovremena reakcija na potencijalnu opasnost. Operateri u centru su u stalnom kontaktu s timovima na terenu i koordinišu njihov rad, što znači da se obučeni tim može naći na vašem pragu u rekordnom roku.

Ipak, da bi ovakav scenario bio moguć, vaš alarmni sistem mora biti kompatibilan sa naprednim softverom koji se u monitoring centru koristi za praćenje stanja u štićenom prostoru. Samo ako je sistem u stanju da se poveže sa centrom, uslugu monitoringa je moguće ostvariti.

Pre nabavke alarmnog sistema, sa stručnim licem proverite sve navedene faktore. Danas na tržištu možete naći različite komponente brojnih proizvođača, pa je gotovo zagarantovano da ćete pronaći idealno rešenje i za svoje potrebe. U ponudi Videomonta nalazi se isključivo provereni asortiman, a nudimo i usluge video i alarm monitoringa. Za sva dodatna pitanja vam je na raspolaganju naš stručni tim. Pošaljite nam upit i šaljemo odgovor u najkraćem roku.