Kako odrediti veličinu hard diska za video nadzor?

Kada spomenemo opremu za video nadzor, većina prvo pomisli na kamere. S kamerama smo se svi susreli, znamo koja im je namena, a često ih i uočavamo u poslovnim prostorima ili privatnim posedima. Međutim, govorimo o sistemu za video nadzor, pa zaključujemo da je postojanje drugih komponenti neminovno. Zapravo, za kameru ne možemo reći ni da je “glavni element” sistema, jer svaka komponenta ima ulogu koja je veoma važna za besprekorno funkcionisanje kompletnog sistema. Znamo da je uloga kamere da zabeleži kritične događaje u štićenom prostoru. Ipak, podjednako je važno da se snimljeni materijal pravilno i sigurno pohrani. Jedino na taj način, snimci koje je zabeležilo budno oko kamere dobijaju na težini, mogu se pregledati nebrojano puta i poslužiti čak i kao dokaz tokom sudskog postupka.

Snimači i hard diskovi

Za pohranjivanje snimljenog materijala uglavnom su zaduženi snimači. Snimači mogu biti DVR (Digital Video Recorder) ili NVR (Network Video Recorder) – NVR uređaji su rezervisani za IP video nadzor. Osnovni zadatak snimača je da snimke sačuvaju na hard disku.

Snimač bez hard diska je kao vozilo bez motora. Pre kupovine snimača (između ostalog) veoma je važno proveriti i koliki kapacitet diska podržava, jer će od toga zavisiti i koliko materijala može da skladišti. Kod većine snimača postoji mogućnost da se novi materijal na hard disku presnimava preko starog, što omogućava bolju iskorištenost kapaciteta. Međutim, kod pojedinih modela se hard disk popunjava dok ima mesta i zatim prestaje da pohranjuje materijal dok se dodatni prostor ne oslobodi. U većinu snimača je moguće ugraditi i više hard diskova, pa se na taj način može poraditi na raspoloživom kapacitetu. 

Hard disk se najčešće kupuje odvojeno od snimača, pa je važno obratiti pražnju na specifikacije i tehničke mogućnosti. Hard disk i snimač moraju biti kompatibilni. Kapacitet hard diska određuje koliko će materijala snimač moći da pohrani i ova ograničenja se moraju uzeti u obzir prilikom kupopvine. Stručnjaci savetuju da se uvek izabere hard disk nešto većeg kapaciteta od procenjene potrebe. Pitanje koje logično sledi je: kako odrediti koliki nam je kapacitet hard diska potreban?

Kako odrediti veličinu hard diska za video nadzor?

Ne postoji egzaktna formula za izračunavanje optimalnog kapaciteta hard diska za određeni sistem video nadzora, jer se u obzir moraju uzeti brojni faktori – broj kamera u sistemu, FPS (broj slika koji kamere snimaju u sekundi), rezolucija u kojoj kamere snimaju i dužina vremenskog perioda tokom kojeg je neophodno čuvati snimke. Kada se u računicu uvrste sve ove varijable, okvirno se može odrediti kapacitet hard diska koji bi trebalo ugraditi u snimač.

U primeru ćemo koristiti sledeće vrednosti: 30 dana čuvanja snimaka, 4 kamere u sistemu koje snimaju 24/7, FPS 30 (snimanje u realnom vremenu), rezolucije HD, full HD, 3 Mpix i 4K Ultra HD.

Uzevši u obzir navedene parametre, dolazimo do sledeće računice:

Rezolucija HD (1280x720p) – Kapacitet diska 4944 GB (2 x 3 TB)

Rezolucija full HD (1920x1080p) – Kapacitet diska 6798 GB (2 x 4 TB)

Rezolucija 3 Mpix (2048x1536p) – Kapacitet diska 9270 GB (3 x 4 TB)

Rezolucija 4K Ultra HD (3840x2160p) – Kapacitet diska 21011 GB (4 x 6 TB)

Vaš konkretan slučaj će verovatno odstupati od naših primera. Naime, kao što smo naveli, uzeli smo da u sistemu postoje 4 kamere i sve 4 snimaju 24/7. To je u većini slučajeva nepotrebno i većina snimača se može podesiti da snima na osnovu detekcije pokreta, dok kamere u poslovnim prostorima najčešće snimaju samo za vreme radnog vremena. FPS takođe može da se podešava i menja sa 30 na 15 (nešto usporeniji snimak, ali i dalje koristan). Sve ove izmene će uticati na potreban kapacitet hard diska, te navedene vrednosti u vašem slučaju mogu biti i za 25-50% niže.

Iako se za potrebe video nadzora mogu koristiti i klasični diskovi za računare (SATA), savet je da koristite modele hard diskova specijalizovane za video nadzor, poput Western Digital Purple.

Čuvanje video materijala bez hard diska – VSaaS

Ukoliko vas je ova naša “matematika” zamorila, obradovaće vas informacija da postoji i savremeni model pohranjivanja podataka – VSaaS. VSaaS (Video Survelliance as a Service) podrazumeva čuvanje materijala na cloudu, bez potrebe za hard diskovima

VSaaS model privlači sve više korisnika, a glavni motiv je ušteda. Naime, kod VSaaS modela troškova ugradnje gotovo da i nema i potreba za hardverom je minimalna. Podaci smešteni na cloud su lako dostupni i mogu se pregledati nebrojano puta. VSaaS rešenja su od sajber napada zaštićena enkripcijom i to TLS i HTTPS, čime se pojačava sigurnost pohranjenog materijala i garantuje pouzdanost zaštite. Reč je o tehnologiji koja je vrlo fleksibilna kada je u pitanju širenje ili sužavanje štićenog prostora koji video nadzor pokriva. Sve navedene karakteristike dovele su do toga da 93% svetskih kompanija danas koristi cloud kao primarni prostor za čuvanje podataka. Da li je VSaaS model pravi izbor i za vas, otkrijte u našem blog tekstu

Prilikom kupovine hard diska za video nadzor, mnogi u obzir uzimaju samo dva faktora: kapacitet i cenu. Međutim, trebalo bi obratiti pažnju i na model, proizvođača, kod DVR snimača parametar potrošnje struje i razmisliti i o VSaaS opciji. Ako ste u potrazi za kvalitetnom opremom za video nadzor, predlažemo da pogledate našu ponudu, a tu smo i za sva vaša pitanja, na koja odgovaramo u najkraćem roku.