Kako sistem video nadzora zaštititi od hakerskih napada?

Internet nam je otvorio mogućnosti neograničene komunikacije i kontinuiranog informisanja i na tome smo mu večno zahvalni. Činjenica je da je moderan život bez internet konekcije praktično nezamisliv. Međutim, kako to obično biva s inovacijama, vremenom smo se suočili i s problemima koje nam donosi ovaj novi “onlajn” život. Problemi svakako ne nadmašuju benefite koje nam je internet obezbedio tokom proteklih decenija, ali ih ne možemo zanemariti.

Kada se spomenu hakeri, svi prvo pomislimo na čudnu osobu koja znanje o mreži i računarima drži u malom prstu, te u zamračenoj sobi, iz neke nedođije, bez problema pristupa zaštićenim vladinim dokumentima. Iako su nam holivudski filmovi dobrano rasplamsali maštu, istina je ipak malo drugačija. Činjenica je da svojevrsna žrtva hakerskog napada može biti bilo koji uređaj ili sistem koji se “kači” na internet. Dakle, to može biti bilo koji pametni aparat iz vašeg domaćinstva ili čak vaš sigurnosni sistem. Na krajnjem korisniku je da pokuša da se zaštiti od sajber napada i na taj način sačuva svoju privatnosti i isključi mogućnost prevare ili pronevere na osnovu ličnih podataka. 

Opremu nabavljajte od pouzdanih dobavljača

U današnje vreme se trudimo da maksimalno štedimo, pa dobru akciju sigurno nećemo propustiti. Međutim, ako nešto deluje previše dobro da bi bilo istinito, velika je verovatnoća da tako i jeste. Ako je odnos cene i kvaliteta sumnjiv, savet je da zobiđete takav oglas.

Nespecijalizovani sajtovi (Amazon, AliExpress i sl.) često nude sigurnosnu opremu upitnog kvaliteta po veoma niskim cenama. Jeftine kamere koje možete nabaviti preko ovakvih sajtova uglavnom imaju hardver izrazito lošeg kvaliteta, dok je softver loše dizajniran. Resursi se ne ulažu ni u istraživanja i razvoj, pa proizvodi nisu zaštićeni od hakerskih napada. Sve to kako bi troškovi proizvodnje ostali niski. Međutim, navedene pokušaje štednje tokom proizvodnog procesa, na kraju uglavnom debelo plaća krajnji korisnik. 

Ako se snimljeni materijal pohranjuje na cloud, važno je da budete upućeni u sve sigurnosne mere predostrožnosti koje vaš provajder preduzima. Savetujemo da se pre kupovine dodatno informišete i ustanovite da li je VSaaS (Video Survelliance as a Service) model pravi izbor za vas.

Lozinke i dvofaktorska autentifikacija

Lozinke su vaša prva linija odbrane od hakerskih napada i imaju zadatak da spreče neželjeni pristup računarima i IoT uređajima. Preporuka je da za svaki uređaj koji posedujete koristite jedinstvene i jake lozinke. Jedna od opcija je i korišćenje pouzdanog softvera u vidu menadžera lozinki. Na ovaj način možete biti sigurni da lozinke neće biti izgubljene ili zaboravljene. Savetujemo da lozinke otkrivate samo osobama u koje imate potpuno poverenje, te da ih menjate na svakih 3-6 meseci. Povedite računa i o lozinkama e-pošte ili naloga na društvenim mrežama. Dešava se da haker zapravo “ne razbije” lozinku nadzorne kamere ili sigurnosnog sistema, nego dobije pristup preko kompromitovanog naloga. 

Druga linija odbrane je dvofaktorska autentifikacija. Dvofaktorska autentifikacija (2FA) podrazumeva da je za pristup određenom uređaju potrebna dodatna potvrda putem mobilnog telefona ili određene aplikacije. S ovim vidom autentifikacije ste se već susreli ako su vam npr. tražili da negde upišete sigurnosni kod koji vam je stigao na telefon putem SMS poruke. Ovakav vid zaštite možete aktivirati i za svoju e-poštu, kao i za bilo koji uređaj koji podržava dodatni nivo bezbednosti. 

Zaštitite pristup Wi-Fi mreži

Zaštitite bežični sigurnosni sistem tako što ćete redovno ažurirati softver Wi-Fi rutera i internet modema. Ukoliko za ruter ili modem nema dostupnih ažuriranja, možda je pravi trenutak da razmislite o zameni. Iako to često činimo bez mnogo razmišljanja, savet je da šifru glavne Wi-Fi mreže ne dajete svima. Ako vaši gosti žele da koriste Wi-Fi, preporuka je da podesite posebnu mrežu za goste, umesto da dozvoljavate pristup glavnoj mreži. Mreže za goste mogu imati određena ograničenja, koja će sprečiti hakere i posetioce da “njuškaju” okolo.

Instalacija odgovarajućeg firewall-a će sigurno podići bezbednost mreže na novi nivo. Redovno proveravajte ruter, kako biste bili sigurni da je firewall aktivan i izvršite detaljna podešavanja. Uobičajena je praksa da se blokira pristup stranim IP adresama. Korisnici često biraju da blokiraju sve IP adrese koje potiču iz Kine i Rusije, budući da su ove zemlje ozloglašene kao mesto boravišta hakerskih timova koji targetiraju nadzorne kamere i sigurnosne sisteme širom sveta. 

Ažuriranje sigurnosnog sistema

Redovni remont i ažuriranje sigurnosnog sistema trebalo bi da postane vaša dobra navika. Ako niste sigurni, konsultujte se s prodavcem ili proizvođačem o mogućnostima ažuriranja vaših kamera ili sigurnosnog sistema. Ažuriranja mogu ponuditi rešenja za kritične ranjivosti vašeg uređaja, koje su mamac za hakere. Pojedini uređaji imaju i mogućnost automatskog preuzimanja najnovijih ažuriranja direktno s interneta. 

Sigurnosne sisteme instaliramo da bismo se osećali bezbedno u svom domu ili poslovnom prostoru. Međutim, naša je odgovornost da sve pametne uređaje zaštitimo od sajber napada. Prvi korak je svakako nabavka kvalitetne i proverene opreme renomiranih proizvođača, koja će hakere staviti pred ozbiljan zadatak.